Facebook (in druga družbena omrežja ter korporacije denimo Google z vsemi svojimi pritiklinami) ve o vas veliko, morda celo več kot vi, ve denimo tudi stvari, ki ste jih pozabili. Se spomnite, kaj ste pred petimi leti všečkali? Ne? No, Facebook se.
V luči zadnjega škandala, ko so podatke zlorabili celo tako, da so uporabnikom ''prali'' možgane, so številni od Facebooka zahtevali arhiv vsega, kar je v vseh teh letih družbeno omrežje zbralo o vas. Premnogi so bili zgroženi. V zajetnem arhivu je bilo praktično vse, tudi telefonske številke, za katere se ne spomnite, da ste Facebooku dali dostop, slike, objave, kaj vam je bilo všeč, aplikacije, ki jih uporabljate, lokacije, IP naslovi naprav, s katerih so dostopali do družbenega omrežja, stari pogovori na spletnem klepetalniku - messengerju, ki ste jih morda želeli izbrisati iz spomina ...
Facebook se brani, da je bogata zbirka o vas nastala na podlagi dovoljenja, v katerega privolite kot uporabnik. A le redki so, ki politiko zasebnosti - pravila, pravice in dolžnosti - preberejo. Facebook sicer v svojih nastavitvah ponuja marsikatero nastavitev, kjer lahko do določene mere omejite, kako lahko uporabljajo te podatke. Lahko denimo onemogočite možnosti, da vas najdejo točno določeni oglasi in boste tako videli le generične. Nekaj sicer je, oglaševalci surovih podatkov o vas ne dobijo, oni pravzaprav Facebooku naročijo, naj najdejo ljudi, ki bi jim bil namenjen njihov oglas in Facebook naredi svojo čarovnijo.
Dejstvo je tudi, da Facebook ne zbira le podatkov, ki jih pustite na samem Facebooku, ampak za njih pridobivajo podatke tudi vsa podjetja v njihovi lasti. S kljukico ob ''strinjam se'' praktično vsem družbenim omrežjem dajete pravico do dostopa do teh podatkov. Podobno kot Facebook tudi Twitter zbira podatke o lokaciji, vsaj približni.
Vrednost (osebnih) podatkov
V dobi informacijskih tehnologij so podatki vse vrednejši. Družbena omrežja jih v prvi vrsti uporabljajo za tri stvari.
Kot že omenjeno, so podatki namenjeni oglaševanju, od česar ti seveda tudi mastno služijo. Bolj ciljno usmerjeno bodo oglasi distribuirani, bolj bodo oglaševalci za storitev plačali. Facebook na podlagi vaših interesov (denimo strani, ki ste jih povščečkali), dogodkov, ki ste se jih udeležili, lahko povsem natančno določi, da se ukvarjate s tekom in tako oglaševalci nimajo težkega dela. Več podatkov, ki imajo, več denarja lahko dobijo od oglaševalcev.
Nato podatke uporabljajo za razporeditev stvari, ki jih v svoji časovnici (newsfeed) vidite. Kako manipulativno je lahko to početje, se je razkrilo ravno v zadnji aferi Cambridge Analytica, ko so podatke izkoristili na vplivanje posameznih volivcev. Algoritmi prikazujejo objave, ki so uporabniku všeč, tako nanj podzavestno vplivajo na način, da torej vedno dobi tisto, kar išče, s tem pa si družbeno omrežje zagotovi, da se bo uporabnik vračal. Podatki so seveda pomembni tudi za prihodnji razvoj.
Čigava je vsebina?
Če smo bili do zdaj osredotočeni predvsem na podatke, ki jih družbena omrežja zbirajo na podlagi vsebine, ki jim jo ponujate z objavami, lahko omenimo tudi, čigava je pravzaprav ta vsebina. Samo še delno je še vedno vaša. S strinjanjem s pogoji uporabe se večinoma ne odrečete lastništvu vsebine (zapisa, fotografije), a vsaj delno tem podjetjem omogočite, da lahko to vsebino uporabljajo po mili volji.
Še najbolj ekspliciten je Instagram, kjer delimo bolj ali manj lepe fotografije. V pogojih uporabe Instagram, ki je v lasti Facebooka, zapiše, da Instagram ne prevzema lastništva nad vsebino, ki jo objavljate, vendar pa Instagramu dovolite uporabo vsebine brez, da bi zahtevali plačilo avtorskih pravic. Podoben jezik uporabljajo praktično vsa družbena omrežja, kar povedano po domače pomeni, da lahko ta uporabljajo vse, kar objavite, ne da bi bilo podjetje vam kakorkoli ali karkoli dolžno.
Vaša objava lahko konča kjerkoli
Vsa družbena omrežja imajo več različnih možnosti, kdo lahko vašo objavo vidi. Tako lahko na Facebooku omogočite, da so vse objave vidne javno (torej so vidne sleherniku), lahko pa so objave namenjene le očem prijateljev ali točno določene skupine. Podobno lahko v nastavitvah označite tudi Instagram, Twitter, Snapchat ... A pozor, če se podjetja tega vendarle držijo, to še ne pomeni, da se neka fotografija, objava ne more razširiti izven omejenega kroga.
Kako? Le eden izmed prijateljev ne upošteva pravil zasebnosti, shrani fotografijo in jo objavi na svojem profilu in jo označi kot javno dostopno vsem.
Po razkritju nečednosti so se nekateri odločili, da Facebook tudi izbrišejo. Facebook priznava, da potrebujejo nekako do 90 dni, da izbrišejo vse, kar je posameznik zapustil za seboj - od fotografij, objav in drugih zbranih podatkih. Informacije, ki so jih o vas delili drugi, bodo seveda ostali.
Zuckerberg 12. aprila pred kongres, vrednost Facebooka strmo pada
Ustanovitelj in direktor Facebooka Mark Zuckerberg naj bi v zvezi z afero o zlorabi podatkov več milijonov uporabnikov Facebooka 12. aprila nastopil pred odborom za energijo in trgovino predstavniškega doma ameriškega kongresa.
Po navedbah ameriške televizije CNN naj bi v Facebooku že pripravljali strategijo za nastop 33-letnega Zuckerberga v ameriškem kongresu, do katerega prihaja ob ogromnem mednarodnem pritisku, ki mu je zaradi omenjene afere izpostavljen Facebook.
Facebook je sicer danes napovedal, da bo preveril svoje nastavitve zasebnosti in uporabnikom omogočil več nadzora nad njihovimi podatki, ki bodo objavljeni na tem družbenem omrežju. Nadgradnja naj bi vključevala lažji dostop do nastavitev uporabnika, meni bližnjic do nastavitev zasebnosti in orodja za iskanje, nalaganje in brisanje osebnih podatkov, ki jih hrani Facebook. To naj bi veljalo tudi za fotografije, stike in objave.
Več podjetij se je zaradi afere odločilo, da ne bodo več prisotna na Facebooku ali pa so zmanjšala svoje oglaševanje na tem družbenem omrežju. Da bo deaktivirala svoj profil na Facebooku, je danes napovedala tudi ameriška revija Playboy.
Afera je vplivala tudi na vrednost delnic podjetja. Tržna kapitalizacija Facebooka se je od začetka afere v tednu in pol znižala za 80 milijard dolarjev.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.