Voyager 1 je trenutno najbolj oddaljeno vesoljsko plovilo od Zemlje, in sicer okoli 24 milijard kilometrov. S svojim dvojčkom Voyagerjem 2 sta edini vesoljski plovili, ki sta kadar koli delovali zunaj heliosfere.
Sprva so predvideli, da bo sonda delovala pet let, sedaj pa je s 46 leti najdlje delujoče vesoljsko plovilo. Izjemno dolga življenjska doba pomeni, da so raziskovalci pridobili dodatne informacije o sončnem sistemu in sistemu zunaj njega, saj sta dvojčka že pred desetletji preletela Jupiter, Saturn, Uran in Neptun.
Voyager 1 ima na krovu tri računalnike, ki zbirajo informacije instrumentov in jih združujejo s tehničnimi podatki. Kontrola misije na Zemlji te podatke prejme v binarni kodi oziroma v nizu enic in ničel. Plovilo pa se sedaj sooča s tehnično težavo, sistem podatkov je namreč obtičal na samodejnem ponavljanju.
Napako so prvič opazili 14. novembra, ko so na Zemljo začeli prejemati ponavljajoč vzorec kode. Vesoljsko plovilo sicer še vedno lahko sprejema in izvaja ukaze, težava torej je, da se na Zemljo ne vračajo znanstveni podatki. Ekipa skuša pridobiti informacije o vzroku težav, kar bi lahko trajalo tedne, je za CNN povedala Calla Cofield, strokovnjakinja za odnose z mediji v Nasinem laboratoriju.
Podobne težave je sonda nazadnje imela leta 1981, največji izziv pa predstavljajo stari priročniki, ki ne dohajajo sodobnih izzivov, s katerimi se soočata plovili.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.