Microsoft Flight Simulator je verjetno ena od računalniških simulacij, ki jo je naložil in poskusil vsak, ki se pogosto uzre v nebo in gleda letala. Sama igra je neverjetno podrobna in omogoča dober vpogled v količino znanja, da lahko posadka upravlja s 50-tonskim letalom pri 850 kilometrih na uro. No, ali pa z 250 kilometrov na uro na cessni, ki deluje na podobnih principih letenja, le da manjkata kakšen gumb ali stikalo. Pa dodaten motor.
Letalstvo je izredno kompleksen sistem, ki ga poleg denarja in kerozina poganja neverjetna energija ljudi. Na milijone ljudi sodeluje in dela, da leteče naprave preživijo čim več časa v zraku in so skozi leta poskrbeli, da je to najbolj varen način potovanja. In ta kompleksen sistem je skupina zanesenjakov uspela spraviti v vašo dnevno sobo.
IVAO (International Virtual Aviation Organisation)
"Gre za mednarodno organizacijo, ustanovljeno leta 1998, ki združuje ljubitelje virtualnega letalstva. Gre za neprofitno organizacijo, ki njenim uporabnikom zagotavlja brezplačno virtualno okolje in programsko opremo za virtualne pilote in kontrolorje zračnega prometa. V sodelovanju z ostalim osebjem razvija nova orodja, organizira šolanja, izpite in raznovrstne dogodke," so nam odgovorili z IVAO Slovenija.
Pa da ne boste mislili, ne gre za igro, kjer se boste vi borili z računalnikom. Dejansko gre za kompleksen sistem, kjer boste morali na vašem simulatorju z letalom upravljati pod enakimi pogoji, kot bi jih doživeli s pravim letalom. Gredo tako daleč, da so v simulacijah tudi kontrolorji, ki poskrbijo, da se vam bo zapletal jezik in boste upali, da nad vas ne bodo poslali prestreznikov.
V sami organizaciji je 600.000 posameznikov iz 80 držav. Eni so bolj aktivni, drugi manj. V Sloveniji je več kot 300 članov, aktivnih pa približno 70. Presenečeni boste, da so med njimi tudi številni profesionalci: "V slovenski diviziji imamo tri prave kontrolorje in več kot deset pilotov z licencami v pravem življenju. Ti potem svoje izkušnje in znanje delijo med druge znanja in izkušenj željne."
Znanje in izkušnje so tako v realnem kot v virtualnem letalskem svetu izredno pomembne, saj je treba imeti veliko predznanja in trme, da se premaga številne ovire. IVAO tako omogoča, da preverite vse, kar je treba vedeti, da bi v zraku razumeli številna pravila in se naučili pravilno komunicirati. Do neke mere se morate skoraj naučiti nov jezik.
V samem sistemu so, tako kot na simulatorjih, dostopna tudi letala propadle Adrie Airways, ki jih Slovenci radi letijo in vzdržujejo kot nekakšen spomin na nekdanjo nacionalno družbo, ki je bila doma na brniškem letališču.

Učenje in priprave so nujne
Same priprave, da bi lahko suvereno opravili let, so kompleksne, a kot pravijo v IVAO Slovenija, vas ne bodo prepustili lastni usodi: "Vsak član IVAO ima možnost napredovanja po t. i. pilotskih in/ali kontrolorskih ratingih. Za vsako stopnjo so določeni cilji, ki se pričakujejo od kandidata. Znanje se tako ocenjuje na podlagi teoretičnega in praktičnega dela. Na podlagi uspešne realizacije izpita, ki je ocenjevan od za to usposobljenega osebja, član lahko dobi rating. Seveda ne gre brez ustrezne priprave na izpit. To zagotavljamo z obširno teoretično dokumentacijo kot tudi individualnimi treningi. Seveda pa opravljanje izpitov ni pogoj za letenje na IVAO. Vseeno pa je od članov pričakovan določen delež znanja, s katerim zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo vseh."
Za letenje po Sloveniji je na voljo 26 vzletišč, 6 heliportov, 12 športnih, eno vojaško in 3 mednarodna letališča.
Eden od članov IVAO Matic Zamuda, ki se v prostem času, kolikor ga še ima, uči in trenira za pravi letalski izpit, je na vprašanje, kako mu IVAO pomaga dejal, da mu "virtualno nebo nudi varen in brezplačen način treninga, ki ga ne dobiš nikjer drugje. Osnove teorije, letenja, komunikacije in pravil v zraku sem tako spoznal in spoznavam skozi moje delo na virtualnem nebu."
Kot je sam izpostavil, se je preko simulacij naučil pravilnega komuniciranja v zraku in zelo zmanjšal strah, ki spremlja vsakega nadobudnega pilota na začetku kariere: "Komunikacija je popolnoma enaka kot v realnem življenju. IVAO mi je omogočil, da sem se je večine naučil, še preden sem se prvič usedel v letalo."
Da bo bolj jasno, zakaj je komunikacija kompleksna in predstavlja težavo večini na začetku kariere. Treba se je naučiti standardiziranega izrazoslovja, biti odličen v angleščini, poznati vse procedure in v določenem zaporedju tudi komunicirati. Vse to je potrebno, ko upravljate z letalom, ki leti v treh dimenzijah, paziti na promet, poslušati druge pilote in imeti oči vedno prilepljene na inštrumente v letalu. Najmanj morate opazovati hitrost, obrate motorja/propelerja, pritisk olja, smer, temperaturo motorja, stanje električnega toka in količino goriva. Pa dihati je tudi treba. Zato je učenje komuniciranja, da postane vsakdanje, v varnem zavetju dnevne sobe odlično orodje, ki zelo zmanjša stres. Potreben je čas, da vse to postane navada in znanje zajeto.
Kako pravzaprav deluje?
Kot je bilo že na začetku omenjeno, se uporabljajo znani programi, kot je Microsoft Flight Simulator, ali pa P3D, X-Plane 11 ... Uporabnik se na omrežje lahko poveže kot pilot ali kontrolor, pravijo v IVAO Slovenija.
"Pilot se s svojim letalom preko vmesnika poveže na izhodiščno letališče. Tam izpolni plan leta, ki se istočasno prenese tudi kontroli zračnega prometa. Po opravljenih pripravah je letalo pripravljeno na vožnjo do vzletno/pristajalne steze. Vsi premiki letal na letu se opravljajo v koordinaciji s kontrolo zračnega prometa, v primeru, da je ta na voljo. Kontrolor se ob začetku “izmene” poveže na pozicijo, ki jo želi kontrolirati in za katero je kvalificiran. Glavna naloga je kontroliranje letal na tleh in v zraku. Med delom mora skrbeti za varnost in pretočnost zračnega prometa."
Kot še pravijo, vse nato poteka po enakem principu kot pravi let, vse pa je odvisno od tega, koliko dejansko želimo biti realni.
Virtualno letalstvo v Sloveniji povezuje tudi Klub virtualnega letalstva, ki vzajemno sodeluje z IVAO Slovenia. Klub organizira mesečna srečanja za vse letalske entuziaste. Srečanja se odvijajo na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani, občasno pa se člani zberejo tudi ob letališki stezi ali na ostalih letalskih dogodkih. Tam se z različnimi aktivnostmi predstavljata tako Klub virtualnega letalstva kot tudi IVAO Slovenia.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.