Matej Čer iz Avantcarja verjame, da bodo naša prihodnost samovozeči električni avtomobili, ki jih bomo souporabljali.
Gre za tretjo transportno revolucijo, za katero tehnologija že obstaja, odvisno je le, kako hitro jo bomo integrirali v družbo. Slovenija bi lahko bila na tem področju pionirka, saj ima zaradi majhnosti idealne možnosti. Model pa bi lahko nato predstavljali svetovnim metropolam oziroma drugim državam.
Čer meni, da bi lahko že v nekaj letih bistveno zmanjšali število lastniških avtomobilov, prav tako verjame, da se bomo že v nekaj letih vozili v samovozečih avtomobilih. Eno izmed ključnih vprašanj je seveda tudi, kdaj bodo zeleno luč za uporabo teh že zdaj razvitih tehnologij dali tudi regulatorji.
Kakšen je odziv na storitev souporabe vozil?
Od poletja lahko v Ljubljani souporabljamo električne avtomobile v storitvi Avant2Go, ki ga na kratko lahko opišemo kot avtomobilsko različico že uveljavljenega kolesarskega sistema Bicikelj.
PREBERITE ŠE: Kaj je car sharing?
In kako smo novo inovativno storitev s to posebnostjo, da so na voljo le električna vozila, sprejeli? Matej Čer je povedal, da je realnost boljša, kot so pričakovali, da stvari tečejo bolj gladko, z manj problemi. ''Odziv uporabnikov je boljši, kot smo upali. Ne gre za to, da tega nismo hoteli ali nismo verjeli v projekt, a dejstvo je, da ko sestavljamo tako kompleksne projekte, gre lahko marsikaj narobe,'' je pojasnil in dodal, da število uporabnikov raste hitreje, kot so načrtovali. O konkretnih številkah ni želel govoriti, je pa dejal, da bodo do konca leta dosegli med 800 in 1000 registriranih uporabnikov, kar je tudi meja za do 50 avtomobilov, kolikor jih je v prvi fazi na voljo.
Od uporabnikov dobivajo večinoma dober in prijazen odziv z dodatnimi pobudami, je pa Čer opozoril na kulturo nekaterih ostalih voznikov, ki parkirajo na za električne avtomobile namenjena parkirišča. Na teh mestih so namreč tudi polnilnice, od katerih so uporabniki odvisni. ''To je tako, kot če bi bili na avtocesti in bi zasvetila lučka za gorivo, a bi tovornjak zablokiral dostop do bencinskega servisa,'' je dejal Čer.
Največ se storitev uporablja na relaciji med nakupovalnim središčem in centrom mesta
Čeprav so polovico začetnih lokacij izbrali intuitivno, polovico pa načrtno, se je izkazalo, da so vse v uporabi. Veliko uporabnikov uporablja storitev tudi na relaciji med mestom in brniškim letališčem, saj je tudi cena v eno smer relativno ugodna - od 10 do 15 evrov. Največ je sicer voženj med nakupovalnim središčem BTC City in mestnim centrom, je pa priljubljena tudi relativno nepričakovana relacija med Tehnološkim parkom, hotelom Four Points by Sheraton (Mons) in centrom Ljubljane. Čer je dejal, da bi slednje vendarle lahko bilo posledica tega, da so v omenjenem hotelu pripravljali izobraževanja, hkrati pa so tam že dlje časa tudi Tesline hitre polnilnice.
V povprečju približno 60 do 70 odstotkov uporabnikov storitev uporablja za krajše relacije oziroma za od 10 do 30 minut. 10 do 15 odstotkov uporabnikov storitev uporablja od dve do tri ure, 15 odstotkov pa za okoli eno uro. Zaznavajo tudi porast uporabe s tako imenovano nočno, sicer bistveno nižjo tarifo, ki omogoča, da se popoldne iz Ljubljane po službi odpelješ domov in nato avtomobil naslednje jutro pripelješ nazaj.
S projektom vstopajo v drugo fazo
Čer je pojasnil, da s projektom že vstopajo v drugo fazo. V prvi so postavili sistem na najbolj frekventne lokacije s 30 do 35 avtomobili, da so lahko preizkusili model, aplikacijo in tudi uporabnike. Na začetku so ciljali predvsem na najbolj napredne in radovedne ter na tiste, ki nimajo avtomobila …
A ker stvari tečejo v tem stoletju na nekaterih področjih z neverjetno hitrostjo, si za pilotni projekt niso mogli vzeti leto dni časa, ampak so že letos začeli uvajati drugo fazo, je dejal Čer in pojasnil, da je končni cilj druge faze 60 do 100 lokacij z 200 do 300 avtomobili. V tretji fazi, ki bo končana do konca leta 2018, bodo storitev razširili na 500 električnih avtomobilov, v tej pa si bodo lahko uporabniki privoščili, da bodo avtomobil pustili, kjerkoli bodo hoteli, ne le na fiksnih lokacijah. Vzporedno z drugo fazo pa bodo storitev predstavili tudi v drugem, manjšem mestu izven Ljubljane.
Takole svet okoli sebe vidi samovozeči električni avtomobil ameriškega podjetja Tesla:
Lastniki že prodajajo lastna vozila
Vsak uporabnik ima možnost souporabo vozil kombinirati tudi s klasično rent-a-car storitvijo (najemom vozil za 1 dan ali več), ki jo kot član Avant2Go sistema dobi po posebnih pogojih. S tem se zagotavlja najemniška mobilnost tudi za daljše potrebe po mobilnosti in je razlogov za lastniško vozilo še manj.
Čer je pojasnil, da od uporabnikov že dobivajo informacije, da so prodali svoje lastniško vozilo, saj kombinacija storitev mobilnosti že danes zadošča za njihove potrebe. Storitev souporabe vozil so pričeli nuditi tudi podjetjem (corporate car sharing), je povedal Čer, in sicer podjetja lahko uporabljajo vozila iz obstoječe mreže, hkrati pa si bodo lahko zagotovila tudi vozila, ki so namenjena izključno souporabi znotraj podjetja.
Že z decembrom bodo v storitev pričeli vključevati tudi električne avtomobile z daljšim dosegom, osredotočili se bodo tudi na študente, saj bo omogočeno plačevanje z Moneto, prav tako pa bodo dodajali tudi lokacije na zaprtih parkiriščih, kjer bodo lahko uporabniki z aplikacijo odpirali zapornico.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.