Ob 21.22 po srednjeevropskem času je iz Kennedyjevega izstrelišča uspešno poletela nosilna raketa Falcon 9. Nekaj minut zatem se je uspešno ločila od kapsule Dragon, ki je nadaljevala pot proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS), ki kroži okoli Zemlje 250 kilometrov visoko. Po nekaj manj kot 19 urah je tam tudi uspešno pristala, in sicer 422 kilometrov nad mejo med severno Kitajsko in Mongolijo. Falcon 9 pa se je vrnil na plavajočo ploščad z imenom "Of Course I Still Love You " oziroma "Seveda te še vedno ljubim".
Po odprtju loput na kapsuli in ISS sta Doug Hurley in Bob Behnken, ki veljata za veterana med Nasinimi astronavti, vstopila na vesoljsko postajo.
Astronavta sta se pridružila ameriškemu kolegu Chrisu Cassidyju ter ruskima kozmonavtoma Anatoliju Ivanišinu in Ivanu Wagnerju, ki sta že na Mednarodni vesoljski postaji. Na postaji bosta predvidoma ostala približno en mesec.
Postopek pristajanja je bil popolnoma avtomatiziran, čeprav sta astronavta ob približevanju postaji vadila manualno letenje. Njuna naloga na misiji je, da preverita delovanje vseh sistemov na krovu in o tem poročata inženirjem. Astronavta sta že včeraj v videoposnetku sporočila novo ime kapsule – Endeavour oziroma Prizadevanje.
Zgodovinsko izstrelitev iz izstrelišča Cape Canaveral na Floridi, ki so ga uporabljali tudi za polete na Luno, si je ogledal tudi ameriški predsednik Donald Trump, ki je dejal ob tem dejal, da je zasebna vesoljska industrija prihodnost. "ZDA in naši astronavti so bili pod preteklimi voditelji prepuščeni na milost tujim narodom za polete v vesolje. Ne več. Danes smo ponosno izstrelili ameriške astronavte na ameriških raketah – najboljših na svetu – na ameriških tleh. Napočilo je novo obdobje ameriškega ponosa."
Znova je dejal, da bodo ZDA do leta 2024 poslale svoje astronavte tudi na Luno, načrtovale pa naj bi tudi polet na Mars.
Astronavta sta kot prva v zgodovini v vesolje poletela s plovilom zasebnega podjetja SpaceX Elona Muska. "To je uresničitev mojih in sanj vseh pri Spacexu," pa je po izstrelitvi dejal vidno ganjeni Musk. "Menim, da je to nekaj, česar se ljudje lahko veselijo in na kar so lahko ponosni," je poudaril. Ta misija je nov začetek tudi za Naso, ki si ne bo več lastila ali operirala s plovili, ki bodo potovala na relaciji vesoljska postaja–Zemlja.
Ruska vesoljska agencija Roskozmos je ameriškemu zasebnemu vesoljskemu podjetju SpaceX čestitala za sobotno izstrelitev rakete s človeško posadko. "Rad bi čestital našim ameriškim kolegom," je povedal izvršni direktor Roskozmosa za vesoljske programe s človeškimi posadkami Sergej Krikalev. "Uspeh misije prinaša nove priložnosti, ki bodo koristile celotnemu mednarodnemu programu," je dodal v videu, objavljenem na Twitterju.
Če bo SpaceX v vesolje vozil vse ameriške astronavte, bi lahko Roskozmos izgubil več kot 200 milijonov dolarjev letno, kar bi bila precejšnja izguba za njegov proračun, ki znaša okoli dve milijardi dolarjev, je povedal Andrej Jonin z moskovske vesoljske akademije Ciolkovski. Po njegovih besedah bi moral biti pojav tekmeca, kot je podjetje Elona Muska, budnica za rusko vesoljsko agencijo, ki je "v precej slabši formi, kot priznavajo vodilni".
KOMENTARJI (385)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.