Elon Musk mora uporabnike Twitterja zaščititi pred škodljivo vsebino, je javnost opozorila najbogatejšega človeka na svetu. Milijarder je namreč po nakupu družbenega omrežja obljubil, za katerega je odštel vrtoglavih 41 milijard evrov, obljubil sprostitve na področju vsebine zapisov, poroča britanski BBC. "Svobodni govor je temelj delujoče demokracije, Twitter pa je digitalni mestni trg, kjer se razpravlja o zadevah, ki so ključnega pomena za prihodnost človeštva," je dejal.
"Ne glede na lastništvo morajo biti vse platforme družbenih medijev odgovorne," je dejal tiskovni predstavnik britanskega premierja Borisa Johnsona. Da mora Musk zaščititi uporabnike Twitterja, pa je opozorila tudi Evropska komisija. "Naj gre za avtomobile ali družbene medije, vsako podjetje, ki deluje v Evropi, mora spoštovati naša pravila," je na spletu opozoril Thierry Breton, komisar za notranji trg pri izvršni oblasti EU, ter dodal, da mora to veljati za vse, ne glede na njihov delež.
Evropska unija je medtem že obljubila, da bodo njena nova spletna pravila prenovila digitalni trg. To naj bi zajelo tudi način delovanja tehnoloških velikanov. Nova pravila bodo tako zajemala tudi večji pregled nad ciljno umerjenimi oglasi ter nad tem, zakaj je določena vsebina priporočena uporabnikom.
Temelj demokracije ali platforma za širjenje laži?
Družbeni mediji se soočajo z vse večjimi pritiski politikov, regulatorjev in tudi celotne družbe. Zaradi širjenja lažnih vsebin je platforma namreč prejela številne kritike, te pa so sledile tudi številnim potezam in odločitvam, s katerimi so želeli zajeziti širjenje laži. Ena izmed bolj odmevnih potez tehnološkega giganta je bilo prav blokiranje računa nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Soustanovitelj in nekdanji izvršni direktor družbenega omrežja Twitter Jack Dorsey pa je ob Muskovem prevzemu platforme dejal, da je milijarder še edina rešitev, ki ji zaupa. Da bo naredil vse, da bo zaščitil tako idejo kot storitve omrežja, ki ga obožuje, je dejal. "Moje največje obžalovanje je vedno bilo le, da je Twitter postal podjetje," je dejal. Cilj Muska, da ustvari platformo, ki je vredna največjega zaupanja ter je istočasno tudi vključujoča, je označil za pravilnega.
A organizacija Amnesty International je medtem izrazila zaskrbljenost nad koraki, ki bi jih lahko sprejel Twitter in ki bi zmanjšali zaščito uporabnikov. "Zadnje, kar potrebujemo, je omrežje, ki si namerno zatiska oči pred nasilnim in žaljivim govorom nad uporabniki, zlasti tistimi, ki so najbolj nesorazmerno prizadeti," so dejali ter med slednjimi izpostavili ženske in nebinarne osebe.
Agrawal je medtem po poročanju Reutersa zaposlenim dejal, da je prihodnost podjetja negotova. "Ne vemo, v katero smer bo šla platforma enkrat, ko bo posel sklenjen," naj bi dejal. Možen je tudi odhod uporabnikov, nekateri so to že storili. A Musk upa, da bodo tudi njegovi najhujši kritiki ostali na platformi, saj da svoboda govora pomeni prav to.
Britanska igralka Jameela Jamil pričakuje, da bo platforma zdaj postala še bolj brezpraven, sovražen, ksenofobičen, fanatiziran in mizoginističen prostor. Ob tem je napovedala tudi svoj odhod s platforme.
Že v ponedeljek je tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki dejala, da je ameriški predsednik Joe Biden "že dlje časa zaskrbljen zaradi moči velikih platform družbenih medijev", ne glede na to, kdo je lastnik ali upravljavec Twitterja. Demokratična senatorka Elizabeth Warren, ki je močna podpornica uvedbi davka na premoženje, je medtem dejala, da je prevzem "nevaren za našo demokracijo". Republikanska senatorka Marsha Blackburn pa je za razliko pozdravila sporazum ter dejala, da gre za "spodbuden dan za svobodo govora".
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.