Eksplozijo gama žarkov je sprožila propadajoča zvezda. "To so največje eksplozije v vesolju in so povezane s propadom masivnih zvezd v črno luknjo. Del gravitacijske energije, ki se sprošča ob tem, pa napaja proizvodnjo ultrarelativističnega eksplozivnega vala. Emisije so razdeljene na dve različni fazi: začetno kaotično in hitro fazo, ki traja deset sekund, nato pa ji sledi dolgotrajnejša in bledeča faza," je razložil Sylvia Zhu, znanstvenica iz nemškega raziskovalnega centra Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY), proča The Independent.
Takšne eksplozije v vesolju niso ujeli še nikoli prej in bi lahko spremenila naše razumevanje vesolja. Tipičen izbruh gama žarkov se po navadi zgodi 20 milijard svetlobnih let stran, ta pa se je zgodil veliko bližje - le eno milijardo svetlobnih let stran. "Več dni smo lahko opazovali sijaj in izjemne energije gama žarkov," je dejal znanstvenik Andrew Taylor, ki je prav tako zaposlen na centru DESY.
Ta razmeroma krajša razdalja je pomenila, da so znanstveniki lahko videli tudi barve oz. energije fotonov sevanja. Izbruh gama žarkov je imel približno en bilijonkrat toliko energije kot fotoni vidne svetlobe. Tri dni po eksploziji so znanstveniki še vedno lahko spremljali njen sijaj.
Uveljavljene teorije trdijo, da rentgenske žarke in gama žarke oddajajo ločeni mehanizmi in da rentgenski žarki izvirajo iz ultra hitrih elektronov, ki se odklonijo v magnetnem polju izbruha, enako kot pospeševalniki delcev na Zemlji proizvajajo rentgenske žarke za znanstveno uporabo.
Za proizvodnjo visokoenergijskih gama žarkov s pomočjo tega mehanizma bi bili potrebni elektroni, ki presegajo mejo izgorevanja, vendar pa opazovanje te nove eksplozije kaže na nekaj drugega – da so rentgenski in gama žarki sinhronizirano zbledeli in da se spekter gama žarkov očitno ujema z ekstrapolacijo rentgenskega spektra.
"Precej nepričakovano je opaziti tako izredno podobne spektralne in časovne značilnosti v rentgenskih in visokoenergijskih pasovih gama žarkov, če bi emisije v teh dveh območjih energije imele različen izvor," je dejal Dmitrij Khangulyan z univerze Rikkyo v Tokio.
Znanstveniki pravijo, da bodo morali po tem odkritju nadalje preučevati sij pri izbruhih gama žarkov. Upajo, da bodo instrumenti naslednje generacije, kot je teleskop Cherenkov Array, lahko redno zaznavali sevanje v zelo visoko energijskem pasu ter da bodo te raziskave pogostejše ter da bodo pomagale znanstvenikom resnično razumeti fiziko teh čudnih pojavov.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.