Potem ko je Neil Armstrong pred 50 kot prvi človek stopil na Luno, so v vesolje poleteli tudi štirje ameriški astronavti slovenskega rodu.
Ronald Šega je sin slovenskih izseljencev, rojen leta 1952 v Clevelandu v Ohiu. Po očetovi strani izhaja iz Loškega Potoka.
Nasin astronavt je postal leta 1991. Njegova prva misija STS-60 leta 1994 je bila prva skupna ameriško-ruska misija z raketoplanom, ki je v orbiti izvajal vrsto eksperimentov. Leta 1996 je Šega sodeloval v misiji STS-76, ki je bila tretja, v kateri se je raketoplan priključil na rusko vesoljsko postajo Mir. Skupaj je v vesolju prebil 17 dni.
Šega je Slovenijo nazadnje obiskal junija letos, ko je napolnil največjo predavalnico na ljubljanski strojni fakulteti in s svojim predavanjem popeljal zbrane navdušence v orbito. Sloveniji je napovedal svetlo prihodnost, tudi glede raziskovanja vesolja.
Jerry Linenger se je rodil leta 1955 v mestu Eastpointe v Michiganu. Njegovi stari starši po materini strani so se v ZDA preselili iz Tržiča oziroma Radovljice.
Nasi se je pridružil leta 1992, v vesolje pa je prvič poletel septembra 1994 in tam prebil skoraj 11 dni. Nato je po urjenju v ruskem vesoljskem centru januarja 1997 poletel do ruske vesoljske postaje Mir. Tam je prebil 132 dni, kar je bil tedaj rekord med moškimi.
Linenger je Slovenijo obiskal leta 2016 in dejal, da se za vse uspehe lahko zahvali slovenski babici. Linenger se je kot prvi Američan podal v vesolje v ruskem skafandru.
Sunita Williams je bila rojena leta 1965 v mestu Euclid v Ohiu materi slovenskega in očetu indijskega porekla.
Med Nasine astronavte je bila sprejeta leta 1998. Prvič je v vesolje poletela leta 2006 in tam preživela 192 dni, kar je bil tedaj ženski rekord, drugič pa leta 2012, ko je bila v vesolju štiri mesece. Na obeh misijah skupaj je Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) zapustila sedemkrat, skupaj se je po vesolju sprehajala več kot 50 ur. Med prvo misijo je kot prvi človek v vesolju pretekla maraton, med drugo pa opravila triatlon.
Leta 2013 jo je predsednik Borut Pahor zaradi "prispevka k uveljavljanju naravoslovnih in tehničnih znanosti in predvsem njihovi promociji med mlajšimi rodovi Slovencev" odlikoval z medaljo za zasluge.
Randy Bresnik se je rodil leta 1967 v Fort Knoxu v Kentuckyju. V astronavtsko ekipo ameriške vesoljske agencije je bil sprejet leta 2004. Na prvi dan službe je spoznal prvega človeka, ki je pred 50 leti stopil na Luno.
Bresnik je bil v vesolju dvakrat. Prvič novembra 2009 z raketoplanom Atlantis. Takrat je bil v vesolju slabih 11 dni. Drugič je odpotoval v vesolje leta 2017. Z ruskim sojuzom se je v družbi Italijana in Rusa podal na petmesečno bivanje na Mednarodno vesoljsko postajo.
Bresnikova prababica je bila iz Ljubnega ob Savinji, pradedek iz Luč. Slovenskih korenin ni pozabil in leta 2016 z družino (z ženo, sinom in hčerko) prvič obiskal deželico pod Alpami, lani pa se je pri nas znova ustavil. Čeprav Slovenije z višine 400 kilometrov, na kateri potuje ISS, ni najbolj enostavno opaziti, jo je prepoznal in v objektiv ujel jezerce z otočkom - Bled.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.