Na skrajnem ruskem severu, v trajno zamrznjenih tleh Sibirije, je Pavel Efimov, lokalni prebivalec, prejšnjo poletje na bregovih reke Tirekhtiakh v regiji Jakutija našel glavo volka. To je predal v roke znanstvenikom z Akademije znanosti v Jakutiji, ki so za pomoč pri raziskavi izjemno dobro ohranjene glave prosili tudi kolege iz Japonske in Švedske. Ugotovili so, da gre za ostanke volka, ki je umrl pred 40.000 leti oziroma v času pleistocena – času, ko so po zemlji hodili veliki sesalci, na primer mamut, in veliko večji predniki nekaterih sodobnih vrst. V času smrti naj bi bil najden volk star med dvemi in štirimi leti, poroča Siberian Times.
V trajno zamrznjenih tleh pa so več tisoč let skorajda nedotaknjeno ohranili zobje, kožuh, ušesa, jezik in celo možgani. Glava je veliko večja v primerjavi z današnjim volkom, saj meri kar 41,5 centimetra oziroma približno polovico celotnega telesa današnjega volka, ki meri med 66 in 86 centimetri.
"Gre za prvo tovrstno najdbo v zgodovini," je ob tem dejal Albert Protopopov, vodja preučevanja živali iz ledene dobe na Akademiji znanosti v Jakutiji, ki dodaja, da so do sedaj našli le ostanke mladičev. "Primerjali jo bomo z današnjim volkom, da bi razumeli, kako se je vrsta razvila." Zatrjuje, da bodo tako ruski, kot japonski in švedski znanstveniki še naprej preučevali najdeno glavo. To sedaj čaka postopek plastinacije, ki naj bi ohranili tkivo za nadaljnje raziskave. "Poskušamo odkriti, ali gre za ločeno podvrsto," pravi Protopopov. V času ledene dobe je sicer živelo več vrst starodavnega volka.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.