Medtem ko bo Luna prehajala v Zemljino senco, bo počasi potemnila in se obarvala v temno rdečo barvo. Pojav si bo lahko s prostim očesom v ponedeljek ogledala večina prebivalcev Evrope. Američani bodo imeli medtem lep pogled na nebo v nedeljo zvečer.
Iz Slovenije bo pojav videti v ponedeljek zgodaj zjutraj. Okoli 4.30 bo Luna začela vstopati v Zemljino senco (začela bo dobivati rdečkasto barvo), kar bo trajalo do približno 5.30, nato pa bo Luna v naši regiji zašla, tako da celotnemu poteku luninega mrka ne bomo mogli biti priča. Američani si bodo medtem lahko ogledali celotni spektakel, ki bo trajal 84 minut.
Najboljši kraj za ogled pojava je seveda visoka točka, stran od svetlobnega onesnaženja. Najbolje je, da se povzpnete na kakšen bližnji hrib.
Luna bo videti tudi večja kot običajno, pojavu pravimo super Luna. Izraz se nanaša na oddaljenost Lune od Zemlje in ga je leta 1979 prvi skoval astrolog Richard Nolle. Vsaka polna ali nova luna, ki je znotraj 90 odstotkov perigeja – njenega najbližjega približevanja Zemlji – velja za super Luno.
Edina sončna svetloba, ki bo Luno dosegla med popolnim mrkom, bo prešla skozi Zemljino atmosfero, pojasnjuje dr. Gregory Brown, astronom na Kraljevem observatoriju v Greenwichu v Londonu. "Hkrati bo videti vse sončne vzhode in zahode na Zemlji. Vsa ta svetloba bo projicirana na Luno," je še dejal za BBC.
Ker je maja vse v razcvetu, majski polni luni sicer rečemo tudi cvetlična luna.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.