Že vse od sončnega zahoda lahko na nebu opazujemo vseh sedem planetov našega osončja. Čeprav astronomi pravijo, da dogodek ni posebno redek, saj da se pripeti vsakih nekaj desetletij, pa je izjemno zanimiv. Kot so dodali, lahko prebivalci srednje in južne Evrope Merkur, Mars, Venero, Jupiter, Saturn, Uran in Neptun vidimo razvrščene v eno samo linijo.
Najsvetleje žarita velikana Jupiter in Saturn, Mars je obarvan v peščeno rdečo barvo. Ob južno-zahodnem horizontu jim sledi svetla Venera, Uran in Neptun pa bosta zaradi svoje oddaljenosti nekoliko težje opazna. Uran leži med Marsom in Jupitrom, Neptun pa med Saturnom in Jupitrom, piše BBC.
Vsi, ki planete opazujejo s teleskopom, pa lahko naštejejo Jupitrove lune, opazujejo pa tudi obrobe Saturnovih prstanov.
A kako vemo, da opazujemo planet? Kot razlagajo strokovnjaki, planeti v nasprotju z zvezdami ne utripajo. Zvezde so namreč od Zemlje tako oddaljene, da njihovo svetlobo večkrat zakrijejo bližnji meteoriti in druga telesa ali pojavi v vesolju, medtem ko pri veliko bližnjih planetih to ni mogoče. Prav tako planeti ne oddajajo lastne svetlobe.
Vseh sedem planetov hkrati bo na nebu opaznih le na delu severne zemljine poloble. Poleg Evropejcev (z izjemo dela držav Balkanskega polotoka ter vzhodne Evrope) jih bodo lahko opazovali še v delu ZDA, Kanade in na Grenlandiji. Kot še piše portal Space.com, je bil pojav nazadnje viden leta 2002.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.