Orodja umetne inteligence (UI) bodo imela boljše sposobnosti, "kot bi jih kdaj koli lahko imel kateri koli človek," je dejal 67-letni soustanovitelj Microsofta Bill Gates in dodal, da to velja tudi za primer, ko bodo umetnointeligenčni sistemi prevzeli vlogo zasebnih učiteljev ali tutorjev.
Orodja, kot sta OpenAI-jev ChatGPT in Googlov Bard, v zadnjih mesecih tekmujejo z inteligenco človeka na določenih standardiziranih testih. Ta rast je sprožila tako navdušenje nad potencialom tehnologije kot tudi razpravo o možnih negativnih posledicah. Gates sodi med tiste, ki so navdušeni. "Ta orodja danes berejo in pišejo neverjetno tekoče," pravi, "kar jim bo kmalu pomagalo učiti učence, da izboljšajo svoje branje in pisanje, na načine, ki jih tehnologija prej ni zmogla."
Zgodovinsko gledano je bilo poučevanje veščin pisanja za računalnik zelo težko. Ko učitelji ocenjujejo eseje, iščejo lastnosti, kot so pripovedna struktura in jasnost proze, kar ChatGPT do neke mere že dobro razume. "Najbolj presenečeni bomo nad tem, kako pomaga pri branju in daje povratne informacije pri pisanju," meni Gates.
Po branju in pisanju bo UI učila tudi matematiko
Po njegovem mnenju bo po zaslugi UI tudi matematika kmalu bolj "razumljiva", vendar bo učenje takih modelov trajalo še vsaj pol leta dlje. Na to opozarjajo tudi razvijalci in drugi strokovnjaki, saj trenutna klepetalna orodja (angl. chat bots), ki jih učijo na velikih podatkovnih množicah, še niso sposobna obvladati matematičnih izračunov. Če rešena matematična enačba že obstaja znotraj podatkovnih množic, vam lahko posreduje odgovor, če enačbe ni, bo UI delala napake.
Gates je dejal, da redno sprašuje razvijalce, zakaj klepetalniki, kot sta Bing in ChatGPT, ne morejo izvesti razmeroma preprostih izračunov ali celo pomnožiti nekaterih števil, in prejema enak odgovor: "UI potrebuje izboljšane sposobnosti razumevanja, da bi obvladala zapletenost matematičnega izračuna."
Tudi profesor Simon Dobrišek, predstojnik Laboratorija za strojno inteligenco na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, meni, da bo UI pomagala pri izobraževanju: "Tekom študijskega leta sem sam preizkušal ChatGPT in odkril, da so bili odgovori presenetljivo solidni. Ugotovili smo, da moramo še malo premisliti, kako bomo po novem vrednotili dela študentov, nikakor pa nisem proti uporabi umetne inteligence. Študente bo treba naučiti, da bodo orodje uporabljali bolj razumsko, tudi za neke rutinske namene iskanja informacij, kjer bi sicer izgubljali čas, in znali presoditi, ali so odgovori ustrezni."
Slaba novica pa je, da to orodje najbrž ne bo zastonj. ChatGPT, Bing in drugi klepetalniki trenutno še ponujajo omejene brezplačne različice, vendar je podjetje OpenAI že februarja uvedlo poseben plačljiv paket za 20 dolarjev na mesec, imenovan ChatGPT Plus, ki uporabnikom omogoča dostop do zmogljivejše različice GPT-4. To nakazuje, da bodo storitve v prihodnosti plačljive, a je Gates pojasnil, "da bo vsaj bolj dostopno in cenovno ugodno kot individualno poučevanje s človeškim inštruktorjem."
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.