Številke poročila Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) s sedežem v Stockholmu kažejo, da je število potrjenih primerov okužbe s sifilisom v Evropi od leta 2010 na letni ravni naraslo za slabih 70 odstotkov in v letu 2017 doseglo rekordnih 33.189 oz. 7,1 primera na 100.000 prebivalcev.
Največ primerov okužb s sifilisom so po podatkih ECDC zabeležili med moškimi, starimi od 25 do 34 let, in sicer 28 na 100.000 prebivalcev. Med moškimi je bilo tudi devetkrat več prijavljenih primerov sifilisa kot med ženskami. Pri tem so dve tretjini primerov sifilisa zabeležili med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi. Več primerov te spolno prenosljive bolezni so ugotovili še med živečimi v urbanih okoljih.

Največ primerov sifilisa so v letu 2017 ugotovili na Islandiji, in sicer 15,4 primera okužbe na 100.000 prebivalcev. Slovenija sodi med države z malo potrjenimi primeri sifilisa. V letu 2017 je bilo potrjenih primerov 48, kar pomeni 2,3 primera okužbe na 100.000 prebivalcev.
Število okužb s sifilisom je bilo od 80. let minulega stoletja v upadu, tudi zaradi pojava aidsa in posledične promocije varne spolnosti, zadnja leta pa je bolezen znova v porastu.
Spolno prenosljivih bolezni pogosto ne prepoznamo pravočasno
Zavedati se je treba, da spolno prenosljive bolezni (SPO) večinoma potekajo brez bolezenskih simptomov in znakov, zato jih pogosto ne prepoznamo pravočasno. Ko okuženi posumi na bolezen, se pogosto že pojavijo zapleti oziroma kronične težave. Najpogostejši bolezenski znaki so pekoče uriniranje, siljenje k uriniranju, izcedek iz sečnice in/ali nožnice ter razjede, rdečica in/ali srbenje v predelu spolovil in/ali analnem predelu.

Med SPO so uvrščene naslednje bolezni: gonoreja, genitalni herpes, genitalne bradavice, okužba s klamidijo, sifilis, trihomonoza, okužba z urogenitalnimi mikoplazmami, hepatitis B, hepatitis C in HIV/aids.
Več o SPO lahko preberete na spletni aplikaciji za prepoznavanje in informiranje o spolno prenosljivih okužbah ASPO, ki je nastala kot plod sodelovanja študentk ljubljanske medicinske fakultete, študentov fakultete za računalništvo in informatiko ter študentke ekonomske fakultete. Gre za prvo interaktivno spletno aplikacijo v slovenskem jeziku na temo informiranja in prepoznavanja spolno prenosljivih okužb, ki so jo namenili predvsem mladim.
Kdaj in kako do zdravnika?
Če imate kakršnekoli bolezenske simptome in znake ali pa ste imeli tvegano spolno vedenje, je pomembno, da obiščete svojega izbranega zdravnika, ki vas bo po pogovoru napotil k specialistu v ambulanto za SPO. Treba je namreč opraviti testiranje, ki ga običajno opravijo na dermatoloških klinikah, lahko pa vas testirajo tudi pri ginekologu in urologu.

Brezplačno in anonimno se lahko testirate na Infekcijski kliniki v Ljubljani vsak ponedeljek med 12. in 14. uro, kjer pa testirajo le na HIV in hepatitis B ter C. Podobna anonimna testiranja izvajajo tudi v drugih bolnišnicah, kjer pa je testiranje praviloma samoplačniško in potrebujete napotnico vašega osebnega zdravnika. Več o termini, lokacijah in pogojih testiranja si lahko preberete na naslednji povezavi.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.