Znanstveniki so v reviji Cell objavili, da jim je uspel prebojen, čeprav tudi v mnogih pogledih sporen dosežek. Iz človeških in prašičjih celic so ustvarili zarodek, ki je sicer preživel, a so ga kasneje uničili. To je prvi uspešen primer spajanja živalskih in človeških celic in z njim so dokazali, da je mogoče človeške celice združiti z nečloveškim organizmom, da nastali zarodek lahko preživi in celo raste v gostiteljski živali, v tem primeru prašiču.
Kar se zdi mnogim moralno zelo vprašljivo početje, bi lahko rešilo ogromno življenj. Zaradi pomanjkanja darovalcev vsako leto umre na tisoče ljudi, ki ne dočakajo presaditve organov. Tokratni poskus z zarodkom človeka in prašiča pa je pomemben korak na poti do umetno gojenih organov, ki bi jih poleg tega lahko ustvarili iz celic bodočega prejemnika, kar pomeni, da jih telo ne bi zavrnilo.
Raziskavo je opravil ameriški Salk Institute, vodil jo je Jun Wu.
Zakaj prašiči?
Nazadnje jim je uspelo ustvariti 186 zarodkov, ki so preživeli. Vstavili so jih v maternice odraslih prašičev, po treh ali štirih tednih pa so jih odstranili in preučili. Ugotovili so, da na 100 tisoč prašičjih vsebujejo eno človeško celico, je dejal Wu. To pa pomeni, da bi organe, ki bi jih vzgojili s takšnim zarodkom, človeško telo zagotovo zavrnilo. Naslednji pomemben korak bo zato povečati število človeških celic, ne da bi zarodek zato propadel.

Himere
Znanstveni izraz za organizem s celicami dveh različnih vrst je himera. Beseda prihaja iz grške mitologije, kjer se je tako imenovala pošast, ki je bila delno lev, delno koza in delno kača. A poznamo še druge, očem veliko bolj prijetne mitološke himere. Recimo križance med pticami in ljudmi, ki jim pravimo angeli, je dejal Jun Wu, ki si želi, da bi ljudje na njegovo delo gledali z bolj naklonjene perspektive.
Himere lahko v laboratoriju ustvarimo na dva načina. Organe ene živali lahko vsadimo v telo druge ali pa se vrnemo na začetek in celice ene vstavimo v zarodek druge. Prvi način je zaradi možnosti zavrnitve veliko bolj tvegan.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.