Raziskovalci na Univerzi Cornell so izdelali "MouseGoggles" (op. p. VR-očala za miši). Pri tem so uporabili cenovno ugodne komponente, kot so na primer zasloni pametnih ur in drobne leče. Očala so nato namestili na miške in jih tako ponesli v navidezno resničnost, poroča Sky News.
V študiji bodo skušali zdaj ugotoviti, kako se živali odzivajo na različne dražljaje. Miniaturna očala bodo skušala znanstvenikom razkriti, kako se možgani ukvarjajo s prostorsko navigacijo in spominom. Slednje bi lahko pomagalo pri razumevanju različnih bolezni, kot je Alzheimerjeva bolezen, in pomagala pri iskanju možnih načinov zdravljenja.
Po mnenju Univerze Cornell je eden najučinkovitejših VR testov miši pretental, da so verjele, da se jim približuje temna lisa, ki se širi. "Ko smo ta test preizkusili v tipični VR postavitvi z velikimi zasloni, se miši na dražljaj sploh niso odzvale," je povedal Matthew Isaacson, eden od vodilnih avtorjev študije. Povsem drugače je bilo z majcenimi očali. "Skoraj vsaka miška je takrat odskočila. Zdelo se je, da resnično verjamejo, da jih he napadel grozeči plenilec," je dejal.
Pred približno desetletjem je ekipa Univerze Cornell začela oblikovati drage zaslone, s katerimi bi lahko preučevali miši pri krmarjenju znotraj virtualne resničnosti. A te naprave so bile pogosto okorne in neučinkovite.
Isaacson se je zato odločil sestaviti posebna VR-očala. Številne komponente, ki jih je za projekt potreboval, so že bile komercialno dostopne. "Imeli smo srečo, da nam ni bilo treba zgraditi ali načrtovati ničesar iz nič. Zlahka smo lahko pridobili vse poceni dele, ki smo jih potrebovali," je dodal.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.