Uradnik Zvezne komisije za komunikacije (FCC) Brendan Carr je 1. novembra v intervjuju za Axios dejal, da ne verjame, da obstaja kakršna koli druga pot kot prepoved aplikacije. Pri tem se je skliceval na nedavna razkritja BuzzFeeda, da so kitajski inženirji, zaposleni pri TikToku, dostopali do informacij ameriških uporabnikov. Med drugim naj bi imeli dostope do njihovih telefonskih številk in rojstnih dni.
Še isti dan je nato evropska vodja Oddelka za zasebnost pri TikToku Elaine Fox v izjavi priznala, da zaposleni na Kitajskem dostopajo tudi do podatkov Evropejcev. To je le potrdilo dolgoletne sume Zahoda, razkritja pa bodo nov zagon dala regulatorjem na obeh straneh Atlantika, poroča Politico.
Prenose milijonov podatkov Evropejcev prek TikToka na Kitajsko trenutno na Irskem preiskuje "watchdog", ki je za Politico povedal, da bo po pričakovanjih osnutek glede odločitve izdal v začetku leta 2023. Čeprav podrobnosti preiskave niso znane, bi lahko privedla do prepovedi in celo globe.
Carr: Svet, v katerem bi imeli dovolj zaupanja, da se podatki ne bodo znašli na Kitajskem, ne obstaja
V ZDA se TikTok medtem trenutno pogaja s CFIUS-om, ameriškim organom, ki opravlja nacionalne varnostne preglede poslov tujih podjetij. Cilj pogovorov je ugotoviti, ali bo lahko z odprodajo podjetju s sedežem v ZDA v državi še vedno deloval.
Carr iz FCC je medtem prepričan, da svet, v katerem bi lahko zadostno zaščitili podatke oziroma imeli dovolj zaupanja, da se ne bodo ponovno znašli v rokah kitajske komunistične partije, preprosto ne obstaja. Podjetje TikTok je odvrnilo, da Carr ni imel nobene vloge v njegovih razpravah z ameriško vlado in da je prepričano, da lahko doseže dogovor, ki bo zadovoljil pomisleke glede nacionalne varnosti.
TikTok trdi, da na Kitajskem evropskih in ameriških podatkov ne hranijo
"Določenim zaposlenim v naši skupini podjetij v Braziliji, Kanadi, na Kitajskem, v Izraelu, na Japonskem, v Maleziji, na Filipinih, v Singapurju, Južni Koreji in Združenih državah dovoljujemo oddaljeni dostop do podatkov evropskih uporabnikov TikToka. Naš varnostni sistem vključuje nadzor dostopa do sistema, šifriranje in omrežno varnost," je v izjavi v sredo dejala Foxova.
Dodala je še, da je zaposlenim dostop dovoljen le na podlagi izkazane potrebe po opravljanju svojega dela, hkrati pa naj bi zanje veljala vrsta robustnih varnostnih kontrol in protokolov, ki so skladni z GDPR.
Kljub temu bodo razkritja verjetno vodila do novih vprašanj o tem, ali kitajska vlada TikTok uporablja za vohunjenje. TikTok naj bi si že dolgo prizadeval zmanjšati pomen svojih povezav z represivno državo in vztraja, da na Kitajskem ne hranijo nobenih evropskih ali kitajskih podatkov, še poroča Politico.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.