Thomas Ken Mattingly II. bi moral biti leta 1970 del vesoljske odprave Apollo 13, a so ga zaradi izpostavljenosti nemškim ošpicam le nekaj dni pred izstrelitvijo odstranili z liste posadke. Kljub temu je imel Mattingly ključno vlogo pri reševanju posadke, poroča Sky News.
Nasa je načrtovala, da bo ta misija izvedla tretji pristanek človeške posadke na Luni, vendar je 13. aprila, le dva dni po začetku misije, zaradi napake na električni napeljavi odjeknila eksplozija. Servisni modul je začel izgubljati kisik in elektriko, kar je onemogočilo pristanek misije ter ob tem povzročilo tudi več težav z navigacijo.
Posadka se je po eksploziji zatekla v lunarni modul, kjer je ostala vse do vrnitve. Komandni modul je sicer ostal operabilen, vendar so ga izklopili, da bi privarčevali elektriko in kisik ter ohranili sposobnost vstopa v ozračje. Posadka je vseeno uspešno obkrožila Luno in se na koncu srečno vrnila na Zemljo, področje gorovja Fra Mauro, kjer bi morala pristati vesoljska odprava, pa je raziskala kasnejša odprava Apollo 14.
Ekipe na Zemlji so med nesrečo misije mrzlično delale, da bi posadko vrnile domov, pri čemer je Mattingly igral ključno vlogo pri reševanju, saj je posadki pomagal pri varčevanju z energijo med ponovnim vstopom v ozračje. "Ostal je zadaj in poskrbel za ključne odločitve za uspešno vrnitev domov ranjenega vesoljskega plovila in posadke Apolla 13," je zapisano v izjavi Nase.
Luno je naposled obkrožil kot del posadke Apolla 16 dve leti kasneje. Svojo izkušnjo v orbiti je opisal z besedami: "Imel sem zelo otipljiv strah, da se ne bom mogel spomniti, če bom videl preveč. Tako zelo je bilo impresivno."
Mattingly je bil del Nasine astronavtske skupine 5– razreda 19 astronavtov, ki jih je vesoljska agencija izbrala leta 1966, ko so ZDA izostrile svoje ambicije, da bi do konca 60. let prejšnjega stoletja na Luno pripeljali človeka. Po Apollu je ostal pri vesoljski agenciji v razvojnem programu Space Shuttle, kjer je poveljeval misijama STS-4 in STS-51C.
Iz Nase je izstopil leta 1985, zdaj pa je vesoljska agencija sporočila, da je junak misije Apolo 13 umrl v torek. "Združene države so izgubile enega od svojih herojev," so sporočili.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.