Agencija Združenih narodov za ženske in Urad Združenih narodov za droge in kriminal sta sporočila, da so številke "zaskrbljujoče visoke", vendar je resnično veliko število femicidov verjetno veliko višje. Približno štiri od desetih smrti v letu 2021 niso bile štete kot femicidi, ker ni bilo dovolj podatkov. Uradni podatki o številu umorov žensk so sicer v zadnjem desetletju ostali skoraj nespremenjeni.
Lani je bilo največ umorov žensk s strani sorodnikov v Aziji, kjer je bilo umorjenih 17.800 žensk.
Vendar je raziskava pokazala, da so ženske in dekleta v Afriki bolj izpostavljene tveganju, da jih ubijejo družinski člani. Stopnja umorov znotraj družine povezanih s spolom je bila ocenjena na 2,5 na 100.000 prebivalk v Afriki, medtem ko je bilo v obeh Ameriki 1,4, v Oceaniji 1,2, v Aziji 0,8 in v Evropi 0,6 umora na 100.000 prebivalk.
Po podatkih raziskave je začetek pandemije covida leta 2020 sovpadal z znatnim povečanjem števila umorov žensk v Severni Ameriki ter zahodni in južni Evropi. Podatki iz 25 držav v Evropi in Ameriki kažejo, da je bilo povečanje v veliki meri posledica umorov, ki so jih izvedli družinski člani, ki niso možje in partnerji, poroča The Guardian.
Na voljo bi morali biti bolj izčrpni podatki o umoru žensk
Bárbara Jiménez-Santiago, odvetnica za človekove pravice in regionalna koordinatorka za Ameriko pri mednarodni organizaciji za pravice žensk Equality Now je dejala, da bi morali biti na voljo bolj izčrpni podatki o umoru žensk, statistike pa bi morale vključevati tudi smrti, ki so posledica drugih oblik nasilja. Na primer ženske, ki po posilstvu storijo samomor, ali dekleta, ki so zaradi posilstva noseča ali umrejo med porodom.
Dodala je, da v številnih državah še vedno veljajo zakoni, ki diskriminirajo ženske in dekleta, vključno s tistimi, ki dovoljujejo posilstvo v zakonu ali omogočajo posiljevalcem, da se izognejo kazni tako, da se poročijo z žrtvami.
"V nekaterih delih sveta se nasilje v družini še vedno obravnava kot zasebna 'družinska zadeva'," je še dejala. "Policija in tožilci primerov pogosto ne obravnavajo resno, razširjeno pa je tudi obtoževanje žrtve. To ženske in dekleta odvrača od prijavljanja kršitev. Storilci ostanejo nekaznovani, to pa spodbuja kulturo nekaznovanosti, ki ohranja nadaljnje zlorabe," izpostavlja.
Anne Quesney, višja svetovalka za zagovorništvo pravic žensk pri organizaciji ActionAid UK, je dejala, da se ugotovitve ujemajo z raziskavami njene organizacije."Potrebujemo politike in zakonodajo, ki obravnavajo temeljne vzroke nasilja na podlagi spola ter ustrezne vladne naložbe v javne storitve," izpostavlja.
Po svetu je sicer več umorjenih moških in dečkov, ki predstavljajo 81 odstotkov umorjenih, najbolj pa so izpostavljeni tveganju, da jih ubije nekdo zunaj njihove družine. Od vseh moških žrtev umorov v letu 2021 jih je namreč le približno 11 odstotkov ubil partner ali sorodnik.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.