Kitajska je svet leta 2022 navdušila z uspešnim prižigom 'umetnega sonca'. Procesu zlivanja jeder, ki poganja Sonce in zvezde in ki ga želijo znanstveniki zagnati tudi na Zemlji, pravimo fuzija. To je zagotovo energija prihodnosti, saj gre za čist, varen in skoraj neomejen vir energije. Za gorivo bi potrebovali le litij in vodo, že liter vodika pa bi bil dovolj za toliko energije, kot je proizvede termoelektrarna s 10.000 tonami premoga, in delovanje ne bi povzročalo nobenih škodljivih izpustov. A prve komercialne fuzijske elektrarne lahko pričakujemo šele v drugi polovici stoletja, je za naš portal že pojasnil vodja Slovenske fuzijske asociacije (SFA).
"Ko bo na voljo, bo fuzija zelo varen in okolju prijazen koncentriran vir velikih količin energije. Pri fuziji ne nastajajo toplogredni plini in dolgoživi radioaktivni odpadki, ki bi okolje obremenjevali še več 10.000 let," je pojasnil dr. doc. dr. Boštjan Končar, sodelavec Odseka za reaktorsko tehniko Instituta Jožef Stefan in vodja Slovenske fuzijske asociacije (SFA). V nasprotju s klasično jedrsko energijo nenadzorovana verižna reakcija ni mogoča: "V trenutku, ko se zgodi kaj nepredvidljivega, se fuzijska reakcija samodejno zaustavi, saj gorivo dodajamo v majhnih količinah, v miligramih, in dovod goriva lahko kadar koli prekinemo," razlaga, kaj si lahko obetamo od energije prihodnosti.
Strokovnjaki tako kot eno glavnih prednosti fuzije navajajo prav varnost, saj se gorivo med obratovanjem dodaja sproti in v izredno majhnih količinah, zato je v vsakem trenutku v reaktorju le majhna količina goriva.
Odprli največji eksperimentalni reaktor doslej
Cilj danes odprtega reaktorja JT-60SA je raziskati izvedljivost fuzije kot varnega, obsežnega in brezogljičnega vira energije, pri čemer bi proizvedli več energije, kot bi je potrebovali za njeno proizvodnjo.
Osrednji del šest nadstropij visoke naprave v hangarju v Naki severno od Tokia je poseben rezervoar z vrtinčasto plazmo, segreto na 200 milijonov stopinj Celzija. Namestnik vodje projekta Sam Davis se nadeja, da bo naprava človeštvo "približala fuzijski energiji".
Gre za projekt, podoben projektu Iter v Franciji. Ta se sooča z velikimi tehničnimi težavami.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.