Znanost in tehnologija

Priljubljeni voditelj, ki je ostal brez glasu, spet govori: Glas je rahlo robotski, ampak to sem zdaj jaz

Atlanta, 15. 06. 2018 08.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Radijski novinar, ki je zaradi redke nevrološke bolezni izgubil sposobnost govora, se bo lahko vrnil na svoje delovno mesto zahvaljujoč umetni inteligenci, ki mu bo 'posodila' glas.

Jamie Dupree, 54-letni radijski novinar pri atlantski medijski družbi Cox Media, bi se moral odpovedati svojemu delovnemu mestu, saj je izgubil sposobnost govora zaradi redkega nevrološkega stanja.

Škotsko tehnološko podjetje CereProc je zanj ustvarilo nov glas, pri čemer so uporabili stare posnetke Dupreejevega govora.

"To je rešilo mojo družino pred veliko finančno negotovostjo. Na trgu dela ni veliko priložnosti za radijske novinarje, ki ne morejo govoriti," se zaveda Dupree.

Po navadi je potrebno okoli 30 ur posnetkov govora, da lahko zberejo dovolj podatkov in poustvarijo glas. Umetna inteligenca se potem uporabi, da posamezne besede iz zbranega materiala 'razreže' in jih sestavlja skupaj po potrebi ali pa da predvidi, kakšni so govorni vzorci posameznika.

Govor človeka se razbije na fonetično raven

Podjetje CereProc je začelo razvijati 'nadomestne' živčne sisteme že leta 2006. Danes je tehnologija že tako napredovala, da lahko umetna inteligenca ustvari nov glas v le nekaj dneh za slabih 600 evrov, uporabnik pa se lahko sam posname kar prek njihove spletne strani.

Zvočne posnetke umetna inteligenca poskuša razumeti na fonetični ravni posameznika, zato da lažje predvidi, kako bi oseba v normalnem pogovoru tvorila stavke. Znanstveniki pravijo, da je zvok veliko lažje 'obvladljiv' s strani umetne inteligence kot pa na primer prepoznavanje podob.

Če želite tudi sami preizkusiti to tehnologijo, si lahko ogledate demo verzijo.

Bolezen ga je oropala glasu

Jamie Dupree je bil zadnjih 35 let na radiu politični novinar, ki je pokrival predvsem dogajanje v ameriškem kongresu. V okviru Cox Media Group je novinarske vsebine pripravljal kar za šest radijskih postaj, njegov glas pa je bil njegovo poglavitno 'orodje' pri delu.

Jaime Dupree se bo lahko vrnil v radijski eter.
Jaime Dupree se bo lahko vrnil v radijski eter. FOTO: YouTube

Težave z govorom so se začele v letu 2016, a zdravniki niso našli nobenih težav z njegovimi glasilkami ali grlom. Nekaj časa je njegovo stanje begalo specialiste v različnih bolnišnicah, nato so mu postavili zelo redko diagnozo – jezikovna distonija. Pri tem jezik izstopi iz ust in tako se grlo zoža ob vsakem poskusu govora, s tem pa osebi prepreči, da bi povedala več kot dve ali tri besede naenkrat.

Ker se Dupree ni želel odpovedati svojemu delu, je še vedno opravljal intervjuje s kongresniki, pri tem pa uporabljal tablični računalnik za postavljanje vprašanj. Čeprav je v ozadju še vedno pripravljal zgodbe, je iz etra sčasoma popolnoma izginil.

Njegov trud in strast do dela je izpostavila senatorka Južne Floride Ileana Ros-Lehtinen v govoru v predstavniškem domu. To je seveda dobilo veliko medijske pozornosti in spodbudilo njegove zaposlovalce, da so začeli iskati možnosti, kako Jamieja vrniti v eter.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Nov glas, nov začetek

Za zvočni posnetek bo uporabljal program, ki tekst pretvori v govor.
Za zvočni posnetek bo uporabljal program, ki tekst pretvori v govor. FOTO: YouTube

Jaime Dupree se konec junija vrača v eter s svojim avtomatsko generiranim glasom. Scenarij, ki ga bo napisal, bo prek programa Balabolka pretvoril v zvočni posnetek.

Če se mu bo zdelo, da beseda ali fraza ne zveni čisto naravno, lahko prilagaja širine in dolžine samoglasnikov ter soglasnikov, zamenja besedo ali pa spremeni višino tona. Celotno zgodbo lahko tako pripravi v slabih desetih minutah.

"Glas je rahlo robotski, ampak to sem zdaj jaz. Nihče mi ni obljubil, da bo popolno," je hvaležen Dupree. V vsakdanjem življenju se pri komuniciranju še vedno zanaša na uporabo tabličnega računalnika ali pa uporabi nekaj posameznih besed.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ggargamell
15. 06. 2018 10.40
+18
poročajte še o novinarju ki so mu v angliji vzeli glas tako da so ga poslali v zapor ....
jezekteka
15. 06. 2018 09.54
+19
Neverjetno, kaj vse zmore današnja umetna inteligenca. Jaime bo še zmeraj lahko opravljal poklic, ki ga veseli. Navdušen!
DeBill
15. 06. 2018 10.02
-8
eh ježo, kje si ti AI našel? razen pri sebi
jezekteka
15. 06. 2018 17.20
-1
ginem
15. 06. 2018 18.54
-1
Uporabnik443897
15. 06. 2018 09.20
+14
Zanimivo, moj sosed je imel bolezen mišic in lahko premikal samo oči. S pomočjo naprave je lahko s očmi pisal besedilo kar je nato spremenilo v glas kot v tem premeru.
DeBill
15. 06. 2018 09.08
-7
Kakšna umetna inteligenca neki. Ta ki je to pisal je umetno inteligenten. A to se lepo sliši pa je za nabasat zraven?
Janez_53
15. 06. 2018 18.21
+1
Tvoj nick te zelo natančno opiše, debill...