Znanstveniki pri univerzi Stanford so naučili umetno inteligenco, da diagnosticira kožnega raka že v začetnih fazah. Programu so naložili na tisoče fotografij različnih oblik rakavih znamenj, na podlagi katerih se je naučil prepoznavati to obliko raka, ki je v porastu. Strokovnjaki upajo, da bo program kmalu postal alternativa klinikam.
Testiranje, ki je vključevalo diagnosticiranje programa v primerjavi z diagnozami iz 21 klinik, je pokazalo visoko natančnost, so objavili v akademski reviji Nature.
Po besedah Sebastiana Thruna iz stanfordskega laboratorija za umetno inteligenco se je izkazalo, da zna algoritem globokega učenja tako dobro prepoznavati to obliko raka kot dermatologi.
Bazo podatkov je sestavljalo 129.450 fotografij, ki so prikazovale več kot 2000 različnih oblik kožnega raka. Algoritem, ki ga je razvil Google, je hitro naredil povezave s pomočjo mehanizma globokega učenja, ki pri umetni inteligenci deluje na podoben način kot človeški možgani in tako se je v tem primeru program uspel naučil prepoznavati vzorce bolezni.
A seveda testiranje je potekalo pod laboratorijskimi pogoji, ko so programu naložili idealne fotografije različnih kožnih sprememb, tako da ni jasno, kako bi program deloval v praksi.
Znanstveniki si sicer želijo, da bi naredili še bolj kompakten sistem, da bi tako lahko razvili aplikacijo za mobilne telefone. Če je kožni rak ugotovljen dovolj zgodaj, je možnost ozdravitve kar 97 odstotkov.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.