Na podlagi sporazuma o pridruženem članstvu Slovenije z Evropsko vesoljsko agencijo (ESA), ki omogoča tudi zaposlitev slovenskim državljanom v ESA, bodo Nejc Smrkolj Koželj, Simon Maleja in Adam C. McDonnell – Slovenec irskega rodu – odpotovali na delo v njihov center v Noordwijku na Nizozemskem za obdobje do enega leta, so sporočili z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT).
Strokovnjaki prihajajo iz podjetij oziroma institucij Cosylab, Balmar in Instituta Jožef Stefan – Nordijski center Planica. Izbrani so bili v izbirnem postopku ESA, ki se je zaključil decembra 2019. Napoteni bodo v center ESA ESTEC (European Research and Technology Centre). Tam bodo delovali na področjih vsebin programov razvoja splošnih tehnologij – GSTP, človeških in robotskih raziskav – HRE, v okviru programskih sistemov in funkcionalne verifikacije, materialov in procesov ter človeških raziskav.
Izbrani strokovnjaki prinašajo izjemno priložnost za dolgoročno sodelovanje z ESA
V podjetju Cosylab so se odločili za napotitev strokovnjaka Nejca Smrkolja Koželja, ker se zavedajo, da je to odlična priložnost za dolgoročno poslovno sodelovanje z ESA. Smrkolj Koželj bo pridobival nova znanja in krepil njuno sodelovanje ter nadaljeval delo na izjemno perspektivnem projektu, ki ga za ESA v podjetju izvajajo od leta 2018, so pojasnili na MGRT.
V celjskem podjetju BALMAR so se dogovorili, da na sekundiranje pošljejo Simona Maleja. Na ESA bo začel delati prvega marca letos, in sicer na oddelku za materiale in izdelovalne postopke (TEC-MSP), ki spada pod okrilje oddelka za strojništvo. Ob tem bo nadaljeval tudi svoje raziskovalno delo, ki ga trenutno opravlja preko Inštituta za kovinske materiale in tehnologije (IMT) v Ljubljani, so zatrdili z MGRT.
Prav tako bo marca začel s projektom Adam C. McDonnell z Instituta Jožef Stefan, ki je sicer član Odseka za avtomatiko, biokibernetiko in robotiko. Sodeloval bo v programu za človeške in robotske raziskave. Poleg aktivnosti za vgraditev centrifuge za izvajanje raziskav na področju vesoljske fiziologije in medicine v Planiški laboratorij Instituta Jožef Stefan, bo McDonnell pomagal koordinirati raziskave v raziskovalnem centru Concordia na Antarktiki. Njegovo delo bo v veliki meri pripomoglo k razvoju in mednarodni uveljavitvi Planiškega laboratorija. S tem bo postal eden od treh centrov v Evropi za Vesoljsko fiziologijo in medicino, so pojasnili z MGRT.
Slovenija ves čas nadgrajuje sodelovanje z ESA
Od zasedanja Sveta ESA, ki je v ministrski zasedbi potekalo novembra 2019, Slovenija sodeluje v dveh novih programih. Poleg obstoječega sodelovanja v programu razvoja splošnih tehnologij – GSTP, programu za opazovanje Zemlje – EO in znanstvenem programu Prodex, se je zdaj pridružila tudi programu Future EO in programu za človeške in robotske raziskave – E3P. Zaradi vključitve v slednjega zdaj lahko sodelujejo tudi podjetja in institucije s področja prebojnih tehnologij. Slovenija je na tem področju v samem vrhu razvoja. Možnost pa so zato dobila tudi podjetja, ki se običajno ne ukvarjajo z vesoljem, a razvijajo inovativne tehnologije in produkte, kot so pogonski sistemi, senzorji, elektronika, 3Dtisk, robotika … "Trenutno potekajo tudi postopki za sklenitev nadgrajenega pridružitvenega sporazuma z ESA ter priprava Zakona o nadzoru vesoljskih dejavnosti," so povedali z MGRT.
Minister Zdravko Počivalšek zadovoljen, da se Slovenija lahko pohvali z vrhunskimi strokovnjaki
"Verjamem, da napotitve slovenskih strokovnjakov v ESA pozitivno prispevajo k ugledu države in so odlična priložnost tako za izmenjavo in nadgradnjo znanj kot tudi vzpostavitev novih poslovnih povezav," je izpostavil minister Zdravko Počivalšek in dodal, da se bo zaradi tega v prihodnosti zagotovo krepil tudi vesoljski sektor v Sloveniji. Cilj ministrstva je, da se poveča vloga slovenskega gospodarstva tako v okviru ESA kot v globalnem vesoljskem sektorju, pri čemer je krepitev mednarodnega sodelovanja ključnega pomena, je še poudaril minister.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.