
Več kot 80 odstotkov svetovne populacije živi pod nebom onesnaženim s svetlobo, je pokazala zadnja raziskava. Razkrila je, da je nebo zaradi svetlobnega onesnaževanja najsvetlejše v Singapurju, Kuvajtu in Katarju, najbolj temno nočno nebo pa imajo v Čadu, Centralni afriški republiki in na Madagaskarju.
''Umetna svetloba prihaja iz različnih virov. Najpomembnejša komponenta so zagotovo ulične svetilke, vendar onesnažujejo tudi svetloba iz naših domov in pisarn, avtomobili in razsvetljeni plakati,'' je povedal Christopher Kyba iz nemškega raziskovalnega centa za geoznanosti v Postamu.
Zemljevid svetlobnega onesnaževanja kaže, da kar 83 odstotkov svetlobne populacije - v Evropi in ZDA kar 99 odstotkov prebivalcev - živi pod nočnim nebom, ki je skoraj deset odstotkov svetlejši od neba, ki bi bil razsvetljen le s pomočjo zvezd.
Svetlobno onesnaževanje je velik problem predvsem za nočne živali, ki se v nekakšnem polmraku in ne v pravi temi, ne znajdejo več. Seveda to vpliva tudi na nas, saj ''svetle'' noči povezujejo z motnjami spanja, ki so vse pogostejše.
Kyba je dejal, da je razsvetljenost zagotovo pomemben faktor pri razvoju in varnosti, a se mora zdaj izboljšati tehnologija. Poudaril je, da je še posebej slabo oblikovana javna razsvetljava, ki mnogokrat sveti v nebo, namesto v tla. Pripomoglo bi tudi to, da bi se luči samodejno ugašale.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.