Znanost in tehnologija

'Trenutni izobraževalni sistem je bankrotiral'

Ljubljana, 16. 04. 2023 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Miha Kranjc
Komentarji
251

Kljub napredku izobraževanja – danes ima dostop do različnih oblik izobrazbe več ljudi kot kadarkoli v zgodovini – je poučevanje še vedno dokaj zastarelo. Učence združujemo glede na starost, jih petkrat na teden pošiljamo v fizično zgradbo, kjer poslušajo odrasle, ki v 6 urah poskušajo podati čim več znanja, in pri tem upamo, da razumejo vse, kar predvideva letni učni načrt. Pred nekaj meseci je takšen pristop še nekako zdržal, s pojavom ChatGPT-ja in ostalih z umetno inteligenco podprtih orodij se je vse obrnilo na glavo.

Kritična čimprejšnja prenova učnih načrtov

Učitelji so za zdaj prepuščeni lastni iznajdljivosti in dovzetnosti za sprejemanje nove tehnologije, ki je že do temeljev pretresla trenutni izobraževalni model. "Ne gre toliko za razliko v letih med učitelji, ampak preprosto za to, kdo je bolj 'odprtega duha' pri uvajanju ChatGPT-ja v svoje delo," pravi direktor Gimnazije Bežigrad mag. Ciril Dominko.

Čakanje na smernice z Ministrstva za vzgojo in izobraževanje bo trajalo predolgo, pravi, zato bodo na gimnaziji še ta mesec sklicali konferenco, kjer bodo učitelje seznanili z novotarijo, imenovano umetna inteligenca (UI). 

"Vsaj na dveh poljih našega dela opažamo večje težave. Prvo je ocenjevanje dela, kjer si dijaki pomagajo z umetno inteligenco, drugo je opravljanje domačih nalog. Prevetriti moramo vse postopke."

Prva pomoč v šoli
Prva pomoč v šoli FOTO: Adobe Stock

Med stroko je vse več govora o tem, da bo ocenjevanje spet prešlo v šole, da se bo opravljalo pred učitelji 1 na 1. "A do konca leta se najbrž ne bo veliko spremenilo oziroma bo sistem izobraževanja ostal tak, kot je. Za zdaj je med učitelji še vse na ravni preizkušanja, kaj bi lahko učinkovito uvajali v učni proces," se pa strinja, da so mladi pri prilagajanju na nove tehnologije korak pred učitelji.

Na podlagi velikih jezikovnih modelov (angl. LLM), katerih najbolj razvpiti predstavnik je ChatGPT, je v nekaj mesecih vzniknila kopica orodij, namenjenih šolarjem, dijakom in študentom. Med najbolj priljubljenimi je aplikacija, ki rešuje matematične in fizikalne naloge, pomaga poiskati citate in vire, spiše 'plonkce', ustvari eseje na način, da z drugimi orodji ne moremo ugotoviti, da so bili napisani s pomočjo umetne inteligence. Edina slabost za uporabnike je, da je plačljiva.

Primer aplikacije za šolarje, podprte z umetno inteligenco
Primer aplikacije za šolarje, podprte z umetno inteligenco FOTO: Splet

Vsi čakamo na to, kaj bo storila Organizacija za mednarodno maturo'

"Mednarodna matura (angl. International Baccalaureate – IB) je vodilna organizacija na področju mednarodnega izobraževanja, ki razvija radovedne, izobražene, samozavestne in skrbne mlade ljudi," je osnovni samoopis organizacije, ki, sodeč po raziskavi, kaže, da dijaki dosegajo odlične rezultate kasneje v visokem šolstvu v primerjavi z nacionalnimi standardi v več državah. Njihova težava? Veliko dela od doma in ChatGPT. "Ne bomo prepovedali uporabe UI. Najpreprostejši razlog je, da je to neučinkovit način spopadanja z inovacijami. Vendar pa naj bi uporaba orodij UI potekala v skladu s politiko akademske integritete IB. Pričakujemo, da bodo vse naše šole z učenci razpravljale o različnih vrstah akademske nepravilnosti."

Kako bodo prilagodili šolske programe, še ni jasno, podobno kot ostale izobraževalne organizacije za zdaj še iščejo rešitve, na katere čakajo tudi na bežigrajski gimnaziji. Dr. Matthew Glanville, vodja načel in prakse ocenjevanja pri IB je dejal, da je trenutni izziv zelo podoben tistim iz preteklosti: "Na primer, tveganje, da bi študenti prosili nekoga drugega, da napiše njihov esej namesto njih, je znano. Učitelji in IB se že vrsto let ukvarjamo z eseji, kupljenimi na internetu, ki jih opravijo zunanji učitelji ali celo družinski člani."

Ne le učenci, tudi učitelji spoznavajo prednosti uporabe UI

Na temo izobraževanja in umetne inteligence so še pred pojavom ChatGPT-ja bile izvedene številne študije. V osnovi vsi raziskovalci pri omembi poučevanja z umetno inteligenco ugotavljajo enako: Z UI prihajajo v ospredje prilagodljivo učenje, personalizacija in različni učni stili. Z uporabo umetne inteligence v izobraževanju dosedanji pristop, ki temelji na enotni rešitvi za vse, nadomestimo z učenjem, prilagojenim posameznemu učencu. Učenci se bodo lahko učili v svojem tempu. UI ponuja priložnosti v obliki novih orodij, ki bodo pomagala učiteljem in učencem.

Poučevanje bo prikrojeno zmožnostim posameznika
Poučevanje bo prikrojeno zmožnostim posameznika FOTO: eGrove education

Učitelji na drugi strani tudi sami v svojem 'tempu' ugotavljajo prednosti UI. "En tak preprost primer je denimo najava ekskurzij, ki jih z opisom moramo poslati staršem in skrbnikom. ChatGPT zelo dobro sestavi besedilo," pravi Dominko. Velika pomoč je tudi pri pisanju učnih priprav ali pisanju kreativnih idej za poučevanje. V ameriški študiji Fundacije družine Waton je med učitelji, ki so uporabljali ChatGPT, kar 88 odstotkov zatrdilo, da ima pozitiven vpliv na njihovo delo in učni proces. Kakšna bi lahko prihodnost poučevanja si preberite v spodnjem intervjuju z profesorjem računalniške matematike na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani, Andrejem Bauerjem:

Ministrstvo: Prenova kurikularnih načrtov že poteka

Dominko poudarja, da bodo šole gotovo hitrejše pri prilagajanju kot zakonska prenova učnih načrtov. Kot pravijo na ministrstvu, naj bi obdobje prenove, ki se je začelo lani, trajalo do zaključka leta 2025, ko bodo prenovljeni vsi učni načrti. Kako uspešna bo prilagoditev na novo realnost sobivanja izobraževanja in umetne inteligence, niso odgovorili, a dodali, da vzporedno s kurikularno prenovo poteka priprava Nacionalnega programa za vzgojo in izobraževanje za obdobje 2023–2033 (NPVI). 

To bo strateški dokument, "ki bo nakazal smer razvojnega načrtovanja vzgojno izobraževalne politike, s katerim bo začrtana nadgradnja učinkovitega, kakovostnega, vključujočega in trajnostno naravnanega sistema vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji, usklajenega z znanstvenimi spoznanji in dinamično prilagodljivostjo na hitre družbene spremembe."

Začetek nove izobraževalne (r)evolucije in štirje K-ji

Predstavljajte si danes rojenega otroka in si skušajte predstavljati, kaj bo počel leta 2050? Kakšne bodo njegove zaposlitvene priložnosti, kakšno znanje in veščine bo moral obvladati, da bo zanimiv na trgu dela?

Zgodovinar, filozof in sociolog Yuval Harari v knjigi 21 lekcij za 21. stoletje razglablja ravno o tej težavi. Meni, da je večina šol preveč osredotočena na posredovanje vnaprej določenih veščin, kot denimo programiranje s C++ ali učenje Kitajščine. "Ker ne vemo, kakšen bo trg dela leta 2050, ne moremo vedeti, kakšne veščine naj bi obvladali iskalci zaposlitve." Je sploh smiselno danes vlagati veliko časa in napora v učenje programiranja ali učenja Kitajščine, če bomo čez 30 let (ali še bistveno prej) ugotovili, da umetna inteligenca programira veliko bolje ali da bo nek prevajalnik simultano prevajal izgovorjene besede bolj jasno in razločno, kot če bi se v polomljeni kitajščini trudili sami? 

Harari: Trenutni izobraževalni sistem je bankrotiral
Harari: Trenutni izobraževalni sistem je bankrotiral FOTO: Yuval Noah Harari

Veliko pedagoških strokovnjakov je prepričanih, da bi šole morale preiti na poučevanje štirih K-jev, kritično mišljenje, komunikacija, kolaboracija in kreativnost. Harari dodaja: "Da bi lahko sledili svetu leta 2050, ne boste potrebovali zgolj novih idej in izdelkov – predvsem boste morali vedno znova izumljati sebe."

“Zaradi naraščajoče hitrosti sprememb nikoli ne morete biti prepričani, ali vam odrasli pripovedujejo večno modrost ali stare novice.”

 

Industrijska revolucija je človeštvu tudi v izobraževanju zapustila teorijo "tekočega traku", ki pa je v 21. stoletju, tako Harari, "ne glede na predhodne dosežke zdaj bankrotirala."

Najboljši nasvet, ki ga ponuja današnjemu 15-letniku, je, naj se ne zanaša preveč na odrasle. "Zaradi naraščajoče hitrosti sprememb nikoli ne morete biti prepričani, ali vam odrasli pripovedujejo večno modrost ali stare novice."

Študije: pridobili bodo učenci in učitelji

Raziskava Republiškega izpitnega centra(RIC) z naslovom "Za večjo pravičnost šolskega sistema" je bila opravljena že leta 2017, a se od takrat ni veliko spremenilo oziroma, kot navaja Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, je "zadnja večja posodobitev (prenova) temeljnih kurikularnih dokumentov – učnih načrtov in katalogov znanja – potekala v letih med 2007 in 2011." 

Več pozornosti dobijo nadarjeni učenci in učenci z različnimi učnimi težavami.
Več pozornosti dobijo nadarjeni učenci in učenci z različnimi učnimi težavami. FOTO: Shutterstock

Ena izmed ugotovitev študije pravi, "da šole veliko pozornosti namenjajo delu z  nadarjenimi učenci in delu z učenci z različnimi učnimi težavami, ob tem pa nemalokrat izostane krepitev talentov otrok, ki ne izstopajo," druga, povezana z domačimi nalogami, pa navaja, "da otroci dobijo domačo nalogo, ki je ne razumejo ali ne zmorejo rešiti sami. Pogosto niti starši ne morejo pomagati (primer so naloge za učenje tujega jezika, razni naravoslovni preizkusi s pripomočki, ki jih doma ni)."

 Še nekaj dodatnih slabosti so izpostavili pri Zvezi aktivov staršev Slovenije, med drugim ugotovitev, da so učni načrti v osnovnih šolah medpredmetno in vertikalno neusklajeni in preobloženi s faktografijo ter prezahtevni za določeno starost učencev ter da se pri otrocih povečuje negativen odnos do šole. Dodajajo tudi, da "šola premalo naredi za omogočanje enakih možnosti".

Uporaba ChatGPT-ja med šolarji zelo hitro narašča
Uporaba ChatGPT-ja med šolarji zelo hitro narašča FOTO: Shutterstock

"S primerjavo uporabe umetne inteligence v izobraževanju ugotavljamo, da lahko v šolah zmanjša socialne težave. To dosežemo z boljšim dostopom do znanja, izboljšano kakovostjo izobraževanja in večjo konkurenčnostjo posameznikov in držav. Zato so naložbe v inovacije in obetavne projekte UI v izobraževanju pomembne za gospodarsko rast in potrebujejo več podpore tistih, ki oblikujejo izobraževalno politiko," pišejo avtorji (Haoyu Wang, Yong Liu in drugi) študije z naslovom "Razširitev medijske pismenosti z vidika umetne inteligence in strategije izvajanja tečajev umetne inteligence v osnovnih in srednjih šolah".

Učitelji pod stresom in v vse večji stiski

Pomanjkanje motivacije in negativen odnos učencev do šole sta glavna vira stresa za učitelje, ki vlagajo veliko truda v poučevanje, a imajo malo možnosti za izboljšanje razmer. Šibka motivacija pogosto vodi v nedisciplino učencev, slabi delovni pogoji in časovni pritiski pa dodatno obremenjujejo učitelje. Stisko še dodatno poglablja pomanjkanje učiteljskega kadra, v Sloveniji po zadnjih podatkih manjka vsaj 1000 učiteljev.

Stavkajoči člani Sindikata vzgoje in izobraževanja
Stavkajoči člani Sindikata vzgoje in izobraževanja FOTO: Aljoša Kravanja

Podobno kot na učence UI vpliva tudi na razbremenitev učiteljev. V ameriški študiji z naslovom "Oblikovanje odnosa med človekom in umetno inteligenco v osnovnošolskem in srednješolskem izobraževanju" avtorji (Kenneth Holstein, V. Aleven, 2021) navajajo številne pozitivne lastnosti: 

1) Personalizirano učenje, kjer UI analizira podatke učencev in prilagodi vsebino posameznim potrebam, kar omogoča učiteljem boljše delo s posameznikom.

 2) Sodelovalno poučevanje: UI lahko pomaga učiteljem pri upravljanju nalog, ocenjevanju in prepoznavanju področij, kjer učenci potrebujejo dodatno pomoč. 

3) Neprekinjene povratne informacije: sistemi UI omogočajo takojšnje povratne informacije za učence in učitelje, kar prispeva k dinamičnemu in prilagodljivemu učenju. 

4) Izobraževanje učiteljev: Spoznavanje z UI in načini, kako jo najbolje vključiti v učilnico. 

5) Poudarek na socialno-čustvenem učenju: Pojasni pomen učiteljev  in njihovo vlogo pri spodbujanju empatije in sodelovanja.

Glede na razmeroma počasne zakonske prilagoditve učnih načrtov je jasno, da bodo šole iz združenja prepuščene lastnim ambicijam in sposobnosti prilagoditve. Pomembno pri tem pa bo, opozarjajo strokovnjaki, da bo uporaba UI v poučevanju usklajena med izobraževalnimi ustanovami ter da bodo odgovorni dovolj pozornosti namenili varnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (251)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Luka Prelesnik 1
18. 04. 2023 08.10
+1
Kramp pa lapata to je prihodnost 😉
Razumnež
17. 04. 2023 14.50
+0
Ja no.... Mi smo recimo pri glasbi peli pesmice.... Danes se učijo, v katero obdobje spada nek skladatelj in kdaj se je rodil in umrl. (Popolnoma brez veze).... Pri likovni smo risali, pri telovadbi pa telovadili. Kako se imenujejo strokovno oblaki "ovčke" je tudi brez veze. Da se posiljuje otroke s tem kaj je bilo prej, kreda ali jura... je morda tudi brez veze. Glede književnosti se mi zdi tudi butasto, da morajo ponavljati kar si o neki knjigi misli ne vem kdo (nek knjižni molj).... Naj povejo svoje mnenje. Prešernov "Sonetni venec" si npr. lahko razlagaš popolnoma drugače, a to je že narobe.... Da o matematiki sploh ne govorim, da mora biti račun izpeljan natanko tako, kot to zahteva gospa učiteljica.... Zakaj že??
gaber62
17. 04. 2023 14.06
+3
A dve leti nazaj ste pa do nezavesti nabijali o škodljivosti uporabe računalnikov ob šoli na daljavo. Nepopravljiva škoda za učence in dijake!
vvvilice
17. 04. 2023 13.39
+2
Harari, vzornik wefa in našega premiera, govori o odvečnih, nepotrbnih ljudeh, malo si poglejte njegova izvajanja, ... "Useless people"
vvvilice
17. 04. 2023 13.38
+1
Tucker Carlson intervju z Elonom M.
vvvilice
17. 04. 2023 13.37
Elon Musk , poglejte njegov intervju o AI, pravi, da lahko AI uniči človeštvo. AI učijo lagati. Seveda, kako pa, da bi govoril resnico?
Beopen
17. 04. 2023 13.17
+1
Za zdrav razvoj otroka, ga je potrebno umakniti od vseh vrst zaslonov. Prepovedati jim moramo uporabo mobilnih naprav vsaj do 15. leta starosti. Otroci potrebujejo gibanje in komunikacijo z najboljšo igračo, torej s starši. Le na ta način bomo razvili zdrave osebnosti, s ter jih obvarovali zdravega otroštva. Čas za moderno tehnologijo naj bo čas, ko so otroci izoblikovane osebnosti. Vse ostalo vodi v propad in brezčutno odtujenost.
Beopen
17. 04. 2023 13.09
+1
Umetna inteligenca bo uničila človeka, otroka in proizvedla robota.
JohannDoe
17. 04. 2023 11.12
+1
Pri nas bodo posodobili šolstvo tako, da bo sreda tinkibinkijev dan.
flisd
17. 04. 2023 10.39
+7
ChatGPT ni resitev za vse.
JohannDoe
17. 04. 2023 10.30
+3
Aha, ChatGPT, zdaj ko so slišali zanj, bodo uvedli, pa bo naše šolstvo spet dobro. Tako kot so tablice uvedli, pa je postalo odlično. Te pedagoge in "direktorje" bi morali našolnat kake ceste popravljat, ker trenutno delo jim očitno ne gre.
NisemBot
17. 04. 2023 10.34
-3
JohannDoe
17. 04. 2023 11.06
+3
Seveda nimam. Ko ti pa ti naši "pedagogi" napletajo pravljice, jim pa verjameš. Potem pa pogledaš rezultate, pa bi vsakega pametnega moralo prijet, da bi se šel skrit v grmovje.
GP01
17. 04. 2023 13.01
+0
Kdo bi jih moral nagnati ceste popravljat?
JohannDoe
17. 04. 2023 14.35
+0
@gp Prvo pristojna politika oziroma minister, pristojen za to, da uredi stvari. Če ta odpove, pa mi - ljudstvo. Zadnji korektor, ki obstaja na tem svetu.
NisemBot
17. 04. 2023 10.17
+2
Glavni problem je, da šole niso narejene po meri otrok, no! Pa kako ne vidimo tega?! Kar naprej bluzimo z nekimi reformami in mlatimo prazno slamo, kako je vse drugo krivo... Šole so prevelike in delujejo bolj kot zapori, kakor pa neko spodbudno okolje za osebnostni razvoj otroka! Manjše šole, z večjo vlogo in poveznostjo z lokalno skupnostjo... večjo avtonomnost avtoriteto profesorjem, da se lahko posvetijo poučevanju, namesto, da kot neki nazorniki in delajo samo še z nekimi sistemskimi bedarijami... otrokom in družinam bolj odpret vrata šol izevn pouka... manjše in razrede... medgeneracijsko učenje kjer so starejši učenci že skoraj pomočnik profesorju... Ne pa spet te reforme pa neke bedarije o tehnologiji!!
JohannDoe
17. 04. 2023 11.08
+6
Reforme v šolstvu pri nas praktično ne moreš narest, ker je na obstoječ sistem prisesano toliko ljudi, od založnikov dalje, da je vse boj z mlini na veter.
NisemBot
17. 04. 2023 11.44
To samo s prstom kazez na druge in pravis kako so bed. Ja, folk je pokvarjen, tako pocetje je itak ze norma. Cis vsen je kdo in katera stranka... Smo v sistemski krizi in ne bomo takih problemov nikoli resili s tehnolosko reformo in nekimi jajci... Potrebna je sistemska reforma ki pa, glede na obsirnost tega globalnega sistema ni mogoca. Bo prej slo vse pocas v maloro...
NisemBot
17. 04. 2023 11.48
nakonckoncev bi se torej nekak celo strinjal s tabo... : )
NisemBot
17. 04. 2023 11.55
moram rect, da zelo povrsno berem in pisem tole... namesto, da pomalcam do konca tlele, tako, da se opravicujem,,, ziher kaj kdaj narobe razumem... obicno, povrsno komentiranje in soljenje pameti pac... :P
mastablasta
17. 04. 2023 09.52
+4
problem je ker je malo dobrih učencev šlo za učitelja. to je bilo razvidno v času covida, ko smo videli kako zelo računalniško nepismeni so tisti, ki bi naj otroke pripravili za prihodnost. medtem, ko so bile video konference v marsikaterem podjetju že stalnica, prav tako delo na daljavo (npr. na službeni poti) so se mnogi učitelji s tem prvič srečali in to v letu 2020. pa nihče ni znal narediti in objaviti spodoben video na internetu, čeprav je You Tube takrat obstajal že 15 let, da o Facebook in Tiktok ne govorimo. tudi predstavitev niso znali speljati na daljavo. medtem ko so v mednarodnih podjetjih to bili neki normalni procesi. sam sem imel minimalno 2 na mesec v tujem jeziku in vsaj 3 v slovenskem. prestavitev je morala biti jasna, razumljiva, razločna in predvsem kratka. potem pa vidim kako niso vedeli kaj bi naredili preko zoom. menim da so res potrebne velike reforme v šolstvu, pristopu in tudi izobraževanja učiteljev.
NisemBot
17. 04. 2023 09.20
+4
V kakšni zablodi je šolstvo je očitno že kar nekaj let... Mogoče bi začel razmišljat o manjših in bolj lokalnih šolah, kot pa da imamo vedni bolj centralizirane šole, ki po zunanjosti izgledjo kakor zapor? Mladi so danes po vedenju čedalje bolj podobni ljudem, ki so prestali kazen...
Micimici7
17. 04. 2023 08.48
+4
ob vsem tem se noben otrok ne bo znal več normalno obnašati, brez socialnih ali drugih nujno potrebnih veščin za vsakodnevno življenje-ki mu bo itak kmalu potekel rok za vse, z ozirom, kaj delamo na Zemlji.
Motodefinkica
17. 04. 2023 08.11
+5
Ukinitev FDV ja, je nujen ne pa zadosten pogoj za normalizacijo Slovenije. Na vseh ravneh, nivojih, je ni stvari ki je ti NORCI ne bi uničili.
Micimici7
17. 04. 2023 08.46
+4
Motode... če je že FDV tako na udaru, bi jaz komot tudi obe Pravni in Ekonomski fakulteti. Je ni stvari, ki je s teh univerz niso narobe spisali ali spisali tako, da se z lahkoto krade. Da o ekonomiji nimajo pojma, pa dokazujemo položaj, kjer smo.
ReAnDa
16. 04. 2023 20.55
+3
Fizična zgradba?
RRfreak
16. 04. 2023 20.48
+1
K sreči imam otroka, ki študira v tujini. Bo treba še marsikaj spremeniti pri nas glede šolskega sistema. Smo očitno imeli malo preveč desnih vlad v preteklosti, ki so celo hotele ponovno uvesti verouk v šole. Upam, da je temu konec.
Phan Thi Kim Phuc
16. 04. 2023 20.45
+7
bankrotiralo je človeštvo in svoboden um človeka ...pred AI ...Nevede in nehote se ljudje spreminjajo v " robote " odvisne od znanja umetne inteligence ...in tako človek ne bo več kreativen na xy področjih - " kreativna bo namesto njega umetna inteligenca " ...ta kreacija potem ni več delo , znanje in spodobnost človeka - temveč stroja ...In to je že druga črka iz besede adijo - ad - človeštvo in človeški um , ki bo z vsem tem počasi postal zakrnel , neuporaben in popolnoma odvisen od - stroja . in tako je stroj / AI / na poti k zmagi nad človeštvom
Prokleta Zima
16. 04. 2023 20.44
+3
Izmisliti si bo treba novo zgodbo, cesarjeva ni več v modi.😁