"Če vam je všeč tisto, kar vidite, počakajte na naslednjega," na posnetku, kjer vadi golf, pravi lažni Tom Cruise in se ob tem zasmeji v svojem prepoznavnem tonu. Isti smeh je bilo večkrat zaslediti v nadaljevalnem videu, v katerem "Cruise" pripoveduje razburljivo zgodbo o srečanju z Mihailom Gorbačovom, zadnjim voditeljem Sovjetske zveze. Nato je sledila še objava tretjega videa, v katerem "Tom Cruise" predstavi čarovniški trik s kovancem, ki izgine iz njegove dlani. "Gre za resnične stvari," še doda v zadnjem posnetku, ki ga prav tako sklene s prepoznavnim smehom.
Takoj po objavi prvega posnetka so se številni začeli spraševati, ali se je zvezdnik zares pridružil omenjenemu družbenemu omrežju. Tik Tok se kljub vsemu ni odločil za odstranitev videoposnetkov, saj naj bi ime profila "deeptomcruise" dovolj jasno razkrivalo, da gre za uporabo tehnologije "deepfake".
"Gre za posnetek, ki sodi med pet odstotkov najboljših s področja tehnologije deefake," je za London Times dejal strokovnjak za to področje, Henry Ajder. Po njegovem mnenju gre za več ur dela, saj je bila poleg dobrega programiranja in postprodukcije potrebna tudi dobra igra imitatorja. "Ta tehnologija ne bo izginila," je dejal Ajder in opozoril, da so videoposnetki sicer zabavni, a "obstaja tudi ogromno resnično negativnih in zlonamernih primerov uporabe" tehnologije, ki se že uporablja v 'maščevalni pornografiji' in ponarejenih posnetkih političnih govorov.
Profesor kalifornijske Univerze Berkley Hany Farid je videoposnetke označil za "neverjetno dobro narejene in najbolj realistične do sedaj". Rachel Tobac, izvršna direktorica podjetja za spletno varovanje SocialProof, je na družbenem omrežju zapisala, da so videoposnetki dokazali, da smo prišli do stopnje skoraj "nezaznavnih ponaredkov". "Samo zato, ker se vam zdi, da lahko osebno ugotovite razliko med sintetičnimi in avtentičnimi mediji, še ne pomeni, da smo pripravljeni za to. Pomembno je, v kaj verjame širša javnost," je zapisala.
"Tehnologija deepfake bo vplivala na zaupanje javnosti in zagotovila kritje za storilce kaznivih dejanj in zlorab, ki so jih ujele kamere, uporabljala pa se bo tudi za manipulacijo, poniževanje in oškodovanje ljudi," je dejala. "Če razvijate orodje za zaznavo sintetične tehnologije, potem pohitite," je pozvala tehnološka podjetja.
Medtem pa se je oglasil tudi avtor posnetkov. Gre za belgijskega umetnika, ki se ukvarja z vizualnimi efekti, Christopherja Umeja, vlogo dvojnika pa je odigral Miles Fisher.
Skrivnostni račun TikTok ni bil rezultat globokega načrta, pravi Ume. "Fisher mi je dejal: 'Naredimo smešen video ... Posnel se bom na svojem vrtu, potem pa boš naredil, da bom videti kot Tom Cruise.' Ustvaril pa je tudi račun na TikToku. O aplikaciji ne ve ničesar, jaz tudi ne, potem pa mi dva dni kasneje pošlje posnetek zaslona in pravi: 'Stari. Dva milijona in pol ogledov," je povedal Ume za Guardian.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.