Več kot sto let od potopa Titanika so se raziskovalci in znanstveniki odločili, da si ladjo pogledajo še nekoliko bolj poglobljeno kot do sedaj. Pod gladino Atlantskega oceana so se tako spustili s posebnimi podmornicami, ki so ob potopu razdvojeni premec in krmo posnele tudi v naravni velikosti, ob tem pa v svoje objektive ujele tudi najmanjše podrobnosti.
Sprednji in zadnji del ladje sta se sicer na globokomorskem dnu zasidrala 800 metrov narazen. Zaradi velikosti obeh, pa tudi skoraj kilometrske razdalje, so podmorska plovila s posebnimi kamerami za natančen pregled razbitine skupaj porabile več kot 200 ur. Na posnetke, ki so sestavljeni iz več kot 700.000 fotografij, so ujele tudi ogromno polje ruševin, kamor je skoraj štiri kilometre pod površjem zakopana 'nepotopljiva' čezoceanka.
Danes rjasti kup kovine počiva med čevlji, kipi in steklenicami penine
Digitalne fotografije pa poleg tega, da prikažejo ladjo v vsej svoji veličini, na njej razkrivajo tudi podrobnosti. Na ladijskih propelerjih je tako še vedno moč uzreti serijske številke, na ograji premca pa skoraj da vsako algo posebej.
Na vrhu ladje se še prepozna palubo za čolne. Globoko zevajoča luknja pa stoji na mestu, kjer je bilo v času, ko je ladja plula še po površju oceana, stopnišče. V nekoliko drugačnem stanju je ladijska krma – sedaj kaotična zmešnjava kovine, saj se je ta del ladje sesul, ko je trup zadel morsko dno.
Na širokem okoliškem globokomorskem dnu pa so se znašli kosi trupa in manjši predmeti, ki so pripadali potnikom. Okolica je tako posejana s kovinskimi odpadki, pa tudi dragoceni kipi in še neodprtimi steklenicami šampanjca. Med kamenjem in peskom se najde tudi bolj osebna lastnina, med drugim na desetine čevljev. Ob potopu Titanika je umrlo več kot 1500 ljudi.
Vprašanja, na katera odgovore se čaka že 111 let
"Upamo, da bo to na novo osvetlilo, kaj se je zgodilo z ladjo, ki je potonila leta 1912," je ob tem dejal analitik Parks Stephenson, ki je sodeloval pri posebnem digitalnem 3D-izrisu. Dejal je tudi, da je prvi posnetek, na kateri je razbitina vidna v celoti, morda eden prvih večjih korakov k raziskavam, ki bodo temeljile na dokazih in ne na zgodbah. "Še vedno obstajajo osnovna vprašanja, na katera čakamo odgovore," je tudi pristavil.
Nikoli ni bilo namreč dokazano, kako se je Titanik potopil, niti na kakšen način je trčil v ledeno goro. "Ne razumemo značaja trka. Sploh ne vemo, ali je ladjo zadela v desni bok, kot je prikazano v vseh filmih. Morda je ladja nasedla na goro..." je razmišljal.
Obenem je spomnil, da je bil Titanik sicer od leta 1985, ko so razbitino odkrili, dobro raziskan. A na prejšnjih posnetkih se je potopljeno plovilo lahko videlo le po kosih, nikoli v celoti. Ta teden objavljen posnetek, ki je nastal lansko poletje, pa razbitino razkrije v celoti. Pri skeniranju sta sodelovali dve britanski podjetji, in sicer podjetje za kartiranje globokomorskih površin Magellan in produkcijsko podjetje Atlantic.
Skeniranje izjemno zahtevno: 'Ničesar se nismo smeli dotakniti'
Vodja načrtovanja odprave pri Magellanu Gerhard Seiffert je ob tem izpostavil, da je šlo za največji projekt podvodnega fotografiranja v njegovem življenju. "Globina 4000 metrov predstavlja velik izziv, prav tako morski tokovi. Prav tako se nismo smeli ničesar dotakniti, da ne bi poškodovali razbitine," je začel z opisovanjem. Težave so imeli tudi s tem, da je bilo treba kartografirati čisto vsak centimeter ladje, tudi pojasni. "Tudi nezanimive dele, na primer na polju ruševin, ko je bilo treba poslikati blato," nadaljuje.
Stephenson pa je navdušeno dodal, da novi posnetki Titanik predstavijo veliko bolj natančno, kot če bi ga opazovali s podmornice. "Prikazuje popolnoma resnično stanje razbitine." In to je opazno slabo. Morje je na razbitini terjalo svoj davek, morski mikrobi jo namreč opazno razkrajajo, deli ladje pa počasi razpadajo. Zgodovinarji se ob tem, kot pravijo, zavedajo, da zmanjkuje časa za raziskovanje.
Pri podjetjih Magellan in Atlantic pa pravijo, so so s posnetki, ki jih bodo uporabili tudi v prihajajočem dokumentarnem filmu, "ladjo zamrznili v času," kar bo strokovnjakom omogočilo, da se v razbitino nekoliko bolj poglobijo. "Mogoče bo pa Titanik le še izdal svoje skrivnosti."
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.