Ponoči po našem času se je začelo novo obdobje iskanje planetov izven našega Osončja.
SpaceX-ov Falcon je s Cape Canaverala v orbito namreč ponesel satelit TESS, ki bo s tako imenovano tranzitno metodo iskal planete v naši relativno bližnji soseščini. Pri tranzitni metodi gre za rahlo zmanjšanje svetlosti zvezde, ko pred njo zaokroži planet. Kot so pojasnili pri Nasi, so več kot 78 odstotkov od približno 3700 potrjenih eksoplanetov našli s to metodo. TESS je predhodnik za novega vesoljskega aduta - teleskop James Webb, saj je njegova primarna naloga zbrati katalog podatkov, na katere so bodo osredotočili novejši, večji in zmogljivejši teleskopi.
''TESS je opremljen s štirimi zelo občutljivimi kamerami, ki bodo lahko opazovale skoraj celotno vidno nebo (85 odstotkov),'' je dejal George Ricker, vodja misije iz tehnološkega inštituta Massachusetts (MIT), ki vodi projekt.
''Navdušeni smo, da je TESS odšel na pot, na kateri nam bo pomagal odkriti svetove, ki si jih lahko le zamišljamo, svetove, ki so morda primerni za življenje, ali pa celo že gostijo življenje,'' je dejal Thomas Zurbuchen in Nase. ''Teleskop James Webb nam bo pomagal še bolj podrobno preučiti planete, s tem bomo še bližje odgovoru, ali smo sami v vesolju,'' je dodal.
TESS sicer ne bo takoj začel z delom. V naslednjih tednih bo namreč satelit uporabil svojih šest potisnikov, da bo prepotoval izjemno jajčasto orbito, da bo dosegel Luno, ki mu bo z gravitacijo pomagala, da se bo utiril v 13,7-dnevno orbito okoli Zemlje. Po okoli 60 dnevih testiranj instrumentov, pa se bo satelit osredotočil na svoj cilj.
Misija je sicer predvidena za dve leti. Vidno nebo so razdelili v 26 sektorjev, prvo leto bo s štirimi kamerami satelit osredotočil na 13 delov južnega sveta, v drugem letu bo na vrsto prišlo severno nebo. TESS se bo sicer osredotočila na zvezde, oddaljene med 30 in 300 svetlobnih let in so od 30 do 100-krat svetlejše od zvezd, ki jih je opazoval Kepler. Ta je odkril več kot 2600 eksoplanetov.
Ker gre za svetlejše zvezde, bodo znanstveniki lahko uporabili tudi spektroskopijo, ki preučuje absorbcijo in oddajanje svetlobe, s tem pa bodo lahk odoločili maso planeta, atmosfero in gostoto. Voda v atmosferi in še nekateri drugi podatki pa bodo lahko povedali, ali bi bil planet lahko primeren za življenje.
''Planeti, ki jih bo našel TESS, bodo fantastični subjekti raziskovanja v desetletjih pred nami. To je začetek nove ere iskanja eksoplanetov,'' je poudaril Stephen Rinehart iz Nasinega centra Goddard.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.