Venera je bila morda pred dvema milijardama let gostoljuben planet, na katerem so bile tekoča voda in za življenje primerne temperature. To je pokazal računalniški izračun planetove nekdanje klime, ki so ga pripravili pri Nasinem Goddard institutu za vesoljske študije. S podobnimi modeli ugotavljajo tudi, kakšno bo prihodnjem podnebje na Zemlji, so pojasnili pri ameriški vesoljski agenciji.
''Veliko istih instrumentov uporabljamo tudi za napovedovanje klimatskih sprememb na Zemlji in tako jih je lahko uporabiti tudi za predvidevanja o podnebju na drugih planetih tako v preteklosti kot prihodnosti,'' je dejal vodja raziskave Michael Way.
''Rezultati so pokazali, da je bila Venera nekoč precej drugačen kraj, kot je danes,'' je dodal. Danes je na Veneri peklensko. Na površju je kar 462 stopinj Celzija, vodne pare skoraj ni, planet pa je ovit v atmosfero, sestavljeno predvsem iz ogljikovega dioksida, ki je kar 90-krat debelejša od Zemljine.
Znanstveniki že dolgo menijo, da je Venera sestavljena iz podobnih gradnikov kot Zemlja, a njuni evolucijski poti sta zelo drugačni. Že prve meritve misije Pionner v 80 letih prejšnjega stoletja so pokazale, da bi lahko bil na Veneri nekoč ocean, a Venera je bližje Soncu in tako v primerjavi z Zemljo prejme več sončne svetlobe in toplote. To je seveda pomenilo, da je nekdanji ocean izhlapel, molekule vodne pare so zaradi ultravijolične radiacije razpadle, vodik je ušel v vesolje. V atmosferi se je tako kopičil ogljikov dioksid, ki je povzročil toplogredni učinek in ustvaril današnje pogoje na planetu.
Znanstveniki še menijo, da bi nekdanja Venera lahko gostila življenje.
KOMENTARJI (208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.