Skoraj sedem mesecev po vzletu na Mars je rover Vztrajnost (Perseverance) končno pristal pri kraterju Jezero. To je peti Nasin rover, ki mu je uspel pristanek na Marsu. Poslal je že prvi fotografiji svojega novega doma.
Pristanki na Marsu so zelo tvegani. Kot poudarjajo strokovnjaki, lahko gre pri pristanku namreč marsikaj narobe. Kot je znano, je za uspešnost pristanka najbolj kritičnih zadnjih sedem minut. To so za rover namreč najnevarnejši trenutki.
Nasa je na svoji spletni strani namreč pripravila spektakularni prenos v živo. Rover je v skladu z načrti na Marsu pristal ob 21.55. Dogajanje v realnem času lahko spremljate tukaj. Kot je sporočila Nasa, je Rover skupaj prepotoval kar 480 milijonov kilometrov.
Misija je opremljena z več kamerami kot katerakoli doslej. Na sam rover je pritrjenih 19 kamer, še štiri pa so na drugih delih vesoljskega plovila.
Gledalci bodo v visoki ločljivosti spremljali pristanek na Marsu ter zaradi posebnega mikrofona, pritrjenega na bok roverja, pristanek tudi slišali. Še en mikrofon pa bo znanstvenikom pomagal razumeti lastnosti kamnin, ki jih bo rover 'pregledoval', in ta bo omogočil, da bodo lahko poslušali tudi 'veter'.
Gre za najbolj dovršen Nasin rover doslej. Na Marsu je tako pristala najsodobnejša tehnologija, vključno s posebnim helikopterjem Ingenuity, ki je pritrjen na roverjevo podvozje z namenom, da bo tam opravil nekaj kratkih testnih poletov. Ti so mišljeni kot eksperiment in bi, če bi se tehnologija izkazala za uspešno, znanstvenikom lahko dali nov pogled na Rdeči planet, saj bi lahko dosegli mesta, ki so prestrma oziroma nedostopna za rover. V daljni prihodnosti bi lahko celo pomagati astronavtom pri raziskovanju Marsa, so optimistični pri Nasi.
Kakšna je zgodovinska naloga roverja?
Ko je rover pristal na Marsu, je najprej fotografiral svoj novi dom in fotografije pošiljal na Zemljo. Rover bo nato preučeval geologijo planeta in zgodovino njegovega podnebja, hkrati pa gre za prvo misijo, ki bo zbrala ter shranila kamnine in usedline za kasnejšo vrnitev na Zemljo, za katero naj bi poskrbele odprave v prihodnosti.
Ko bi znanstvenikom namreč enkrat uspelo vzorce kamnin dobiti na Zemljo, bi jih lahko tu pregledali in natančneje raziskali s pripomočki, ki so preveliki in prezapleteni za misije na Mars. Tako bi lahko dobili veliko več uporabnih in koristnih informacij, kot jih lahko zagotovi celo najbolj dovršeni rover. Novi podatki o geologiji in podnebju Marsa, ki bi jih lahko na odpravi priskrbel rover Vztrajnost, bi lahko znanstvenikom tudi pomagali pri odgovoru na vprašanje, zakaj so pogoji na Zemlji in Marsu – kljub nekaterim zgodnjim podobnostim – zdaj tako različni, še izpostavljajo pri Nasi.
Na Marsu pa je 'pristalo' tudi 10,9 milijonov imen. Ljudje z vsega sveta so se lahko namreč do 30. septembra 2019 prijavili, da s pomočjo Nase na Mars pošljejo 'vozovnico' s svojim imenom.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.