Trenutno je po svetu kar 54 cepiv, ki so v 1., 2. ali 3. fazi kliničnih raziskav, do tega jih je 12 v zadnji, tretji fazi kliničnih testiranj. A niti eno cepivo še ni bilo odobreno pri regulatornih organih, kot je Evropska agencija za zdravila EMA ali ameriška Agencija za zdravila in prehrano FDA, je na novinarski konferenci dejal Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani. So pa tri cepiva v fazi evalvacije, je dodal.
Imamo šest začasno odobrenih cepiv, ki so jih odobrile nacionalne agencije. Gre za dve cepivi v Rusiji in štiri na Kitajskem. A ta cepiva so preskočila tretjo fazo testiranj, opozarja Štrukelj. "Kaj je s temi cepivi, je veliko vprašanje. Ali so učinkovita ali so varna, o tem nimamo podatkov. Kajti tako ruska kot kitajska cepiva so preskočila tretjo fazo kliničnega preizkušanja."
Cepljenje v Sloveniji že v drugi polovici decembra?
Zdravstveni minister Tomaž Gantar je napovedal, da bi lahko prva cepiva v Sloveniji dobili že v drugi polovici decembra. Štrukelj je dejal, da te izjave težko komentira. A napovedal, da bo verjetno trajalo še nekaj mesecev, preden bomo prejeli cepivo.
Minister je danes priznal, da je njegova napoved res nekoliko preveč optimistična."Zelo verjetno je bila to optimistična napoved. Seveda pa ni odvisno od nas, od Slovenije in tudi ne od našega ministrstva, si pa vsi želimo cepivo čim prej dobiti," je povedal Gantar.
Ta teden, točnega datuma še nimajo, se bodo na ministrstvu prvič sestali tudi s predstavniki Pfizerja, podjetja s katerim je evropska komisija že podpisala dogovor za dobavo 300 milijonov odmerkov cepiva. Prvo osnovno strategijo, koga bodo cepili najprej, so že poslali v Bruselj, za bolj natačno opredelitev pa imajo časa do konca leta.
"Predvideno je da bo cepivo brezplačno tudi za covid. Mi smo za to rezervirali proračunska sredstva za leto 2021/2022." V naslednjem letu naj bi bilo za cepivo predvidenih 16 milijonov, v leto 2022 pa 26,5 milijonov, je še pojasnil Gantar.
Po svetu so v razvoju štirje tipi cepiv
Dva tipa cepiv sta tradicionalna (ti potrebujejo dolgo fazo razvoja), obenem pa se razvijajo tudi cepiva z novimi tehnologijami, ki jih do sedaj še nismo uporabili. Cepiva razvija veliko farmacevtskih družb in lahko smo zadovoljni, da bomo imeli na razpolago več cepiv, pravi Štrukelj.
"Ta trenutek imamo kar nekaj cepiv, ki spadajo v skupino t. i. genskih cepiv. To pomeni, da uporabimo informacijo, zapis virusa, in na osnovi tega lahko farmacevtske družbe naredijo genski zapis. Ampak samo tisti zapis, ki kodira za površinski antigen virusa, t. i. s-protein. To je tisti protein, s katerim se virus pripne na našo celico." Cepivo lahko ustvarimo na podlagi RNA-molekule ali DNA-molekule, je pojasnjeval Štrukelj. DNA-cepiva delujejo tako, da v naše celice vnesemo DNA-molekulo, in naše celice s tem razvijejo oziroma dobijo potrebno informacijo, kažejo pa na "bolj verjetno obrambo organizma kot klasična", dodaja Štrukelj.
Glede novih tehnologij in razvoja cepiv je podal primer družbe Merck, ki razvija tudi cepivo v obliki kapsule - torej brez potrebnega klasičnega cepljenja. "Nosilec za gensko informacijo je spremenjen virus, ki aktivira naš prebavni sistem." Preko kapsule, ki bi jo zaužili, bi lahko pridobili dovolj genskih informacij, da bo naš organizem začel tvoriti protitelesa.
Kaj pomeni 94,5-odstotna učinkovitost?
Gre za učinkovitost cepiva Moderne - ta je 30.000 zdravih prostovoljcev razdelila v dve skupini. Ena je prejemala cepivo, druga pa placebo. Od 15.000 prostovoljcev jih je 90 zbolelo za covidom-19 v kontrolni skupini (skupina, ki je prejemala placebo), med 15.000 prostovoljci, ki so prejemali cepivo, pa le pet.
Kako je mogoče, da lahko cepiva razvijemo tako hitro? Štrukelj poudarja, da nova tehnologija (gre torej za RNA- in DNA-cepiva) pomeni, da je razvoj hitrejši, farmacevtska družba pa lahko razvije cepivo, ne da bi imela kakršenkoli stik s samim virusom. Poleg tega se je znanje razvoja teh novih cepiv in tehnologij začelo že z razvojem cepiv proti ziki in eboli, čeprav takrat ni bilo realizacije.
Poleg tega je ekonomski vložek enormen, "kar pomeni toliko več raziskovalcev, toliko več možnosti razvoja". "Regulatorni organi močno skrajšujejo postopek dovoljenja za promet, torej registracije, z 210 dni na 70 dni," pove Štrukelj.
'Nova cepiva, ki temeljijo na osnovi DNA in RNA, izkazujejo bistveno manj neželenih stranskih učinkov'
Glede varnosti in učinkovitosti cepiv pa je dejal, da se bo sam takoj cepil, kot bo "prvo cepivo razglašeno za varno in učinkovito". Štrukelj je dodal tudi, da imajo nova cepiva bistveno manj neželenih učinkov. Gre predvsem za zelo majhno bolečino na mestu vnosa, glavobol ali rahlo povišano telesno temperaturo. "Nova cepiva, ki temeljijo na osnovi DNA in RNA, izkazujejo bistveno manj neželenih stranskih učinkov." Vsi učinki cepiva, na primer rdečina in bolečina na mestu vnosa cepiva, niso neželeni učinki cepiva, saj je to pokazatelj imunskega odziva. Nova cepiva nikakor ne posegajo v človeški genom, je dodal.
Predstavljajo pa RNA-cepiva velik logistični izziv, saj jih je treba hraniti na nizkih temperaturah, ker gre za bolj občutljiva cepiva.
Francija z začetkom cepljenja januarja?
Francija je danes sporočila, da se pripravlja na vsedržavno kampanjo cepljenja proti covidu-19, ki naj bi se začela januarja prihodnje leto. Ob tem so v Parizu izrazili upanje, da bodo do takrat ustrezna cepiva odobrena in na voljo, poroča STA.
Francosko vlado sicer skrbi, da bo na milijone Francozom zavrnilo cepljenje, tudi potem, ko je v ponedeljek v javnosti prišla novica o 95-odstotni učinkovitosti enega od cepiv. "Pripravljamo cepilno kampanjo, da bomo lahko takoj začeli s cepljenjem, ko bodo cepivo odobrili evropski in nacionalni zdravstveni organi," je za francoske medije dejal tiskovni predstavnik francoske vlade Gabriel Attal. Dodal je, da namerava Francija prihodnje leto za nakup cepiva nameniti 1,5 milijarde evrov.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.