Marca letos je Twitter praznoval 11. rojstni dan, avgusta letos pa oznaka hashtag (#) praznuje deseti rojstni dan. Avgusta leta 2007 je namreč Američan Chris Messina uporabnike Twitterja vprašal, kaj menijo o tem, da bi znak 'lojtrica' uporabili za označevanje skupin in s tem izboljšali družbeno omrežje Twitter. Predlagal je, da bi ta znak postavili pred določenimi pojmi, s čimer bi se lažje oblikovale skupine za pogovore. S prvo oznako #barcamp je Messina sprožil internetno revolucijo. Njegov predlog sicer Twitter ni sprejel, a se je praksa nato hitro razširila med uporabniki tega družbenega omrežja. Med prvimi objavami na Twitterju z oznako hashtag se tako omenjajo gozdni požari v San Diegu.
Hashtag se zadnja leta ne uporablja več le pri objavah na Twitterju, pač pa tudi na drugih družbenih omrežjih. Gre za kombinacijo simbola # in besede ali fraze, s pomočjo katere uporabniki označujejo določeno temo ali si odgovarjajo v povezavi z določeno temo.
V bistvu je znak precej sameval pred uporabo na Twitterju. Lojtrica, ki je znana tudi pod imenom oktotorp, ima sicer bogato zgodovino, saj naj bi jo v srednjem veku uporabljali za označevanje teže v funtih oziroma je oznaka za težo lb počasi 'mutirala' v #.
Danes, ko skoraj ni več objave na družbenih omrežjih brez uporabe hashtaga, ni presenetljivo, da je bila beseda hashtag beseda leta 2012. Celo neka deklica naj bi leta 2012 dobila ime Hashtag, Očitno se je to zdelo staršema zelo pametna in moderna poteza.
Hashtag se po svetu dnevno uporabi kar 125-milijonkrat, poroča BBC. To je nekaj največjih tem s skupno oznako: #BlackLivesMatter (mednarodno gibanje, ki spodbuja pravičnejšo družbo do temnopoltih ljudi), #EdBallsDay (spomin na napako nekdanjega politika Eda Ballsa, ki je nekoč tvitnil zgolj svoje ime) in #TheDress (večna razprava o tem, kakšne barve je črtasta obleka – je črna ali modra, je bela ali zlata?). Med najbolj znanimi je tudi oznaka #JeSuisCharlie, ki je bila v uporabi po terorističnem napadu na francoski satirični tednik Charlie Hebdo 7. januarja 2015 v Parizu. V Nemčiji pa so ljudje z oznako #RefugeesWelcome migrantom in beguncem sporočali, da so v Nemčiji dobrodošli.
Na Instagramu ima največ objav oznako #love, #instagood, #photooftheday, #beautiful in #fashion. Letošnje oznake, ki so najbolj priljubljene na Facebooku, pa so: #love, #me, #cute, #photooftheday in #happy.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.