Te "mastne molekule" so del naravnega vlažilnega sloja kože in ljudje jih proizvajajo v različnih količinah, je povedala avtorica raziskave Leslie Vosshall. Zdrave bakterije, ki živijo na koži, pa pojedo te kisline in s tem proizvajajo del profila vonja naše kože, je še pojasnila strokovnjakinja. "Če imate več kislin na koži, boste vi tisti, ki jih bodo komarji najbolj pikali."
Človek se teh kislin sicer ne more znebiti, ne da bi pri tem škodoval svojemu zdravju. Znanstveniki pa imajo za posameznike, ki so za komarje bolj zanimivi, še eno slabo novico: komarji ostajajo zvesti, poroča Associated Press. Isti vonj so namreč testirali v različnih časovnih obdobjih in ugotovili, da insekte zmeraj privlači ista vonjava, je povedal raziskovalec Matt DeGennaro, ki sicer ni bil vključen v študijo. "Magneti za komarje torej ostajajo magneti," je povedal.

Raziskovalci so v študiji med seboj primerjali vonjave ljudi. V raziskavo so vključili 64 prostovoljcev, ki so jih prosili, naj okoli podlahti nosijo najlonske nogavice. Vanje se je potem ujel vonj posameznikov, nogavice, napolnjene z vonjem, pa so nastavili komarjem. V "napad" so spustili na desetine komarjev in ugotovili, da so insektom bolj zanimive tiste vonjave, ki imajo več "mastnih molekul". Ta vonj je komarje privlačil kar stokrat bolj kot tisti z manj kislinami.

Čeprav so preučevali samo eno vrsto komarjev, pa raziskovalci menijo, da nova ugotovitev velja tudi za druge vrste. Vseeno bi potrditev te teze potrebovala dodatne študije, so opozorili. Izsledki raziskave bi lahko pomagali najti tudi nove načine, kako odgnati komarje. A vseeno strokovnjake čaka težka naloga, saj komarji veljajo za odporno vrsto. "Imajo mnogo načinov in rezervnih načrtov, kako nas najti in ugrizniti," je zaključila Vosshallova.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.