SpaceXove rakete so bile vse od začetka lanskega septembra prizemljene, saj je takrat Falcon 9 na vzletišču v Cape Canaveralu na Floridi eksplodiral.
Raketa in njen tovor - Facebookov satelit - sta bila popolnoma uničena in podjetje je dolge mesece preiskovalo vzrok eksplozije, posledično pa niso vzletali. V začetku meseca so iz podjetja sporočili, da je vzrok tičal v tlačnem prostoru za tekoči kisik.
Zdaj pa je Falcon 9 tudi znova vzletel, tokrat iz letalske baze Vandenberg v Kaliforniji.
Raketa je v orbito ponesla deset komercialnih satelitov za komunikacijsko in podatkovno podjetje Iridium. Še 70 njihovih satelitov bodo predvidoma izstrelili in utirili do začetka leta 2018. Satelite bodo utirili v nizkozemeljsko orbito, da bi tako okrepili signal mobilnega interneta.
Falcon bi moral poleteti že 8. januarja, a so zaradi slabega vremena vzlet preklicali in prestavili.
Pristajanje nosilne rakete
SpaceXove rakete so v preteklem letu tudi uspešno pristajale, tako na tleh kot tudi na plavajoči ploščadi. Cilj je, da bi to postalo stalnica, saj bi se vesoljski poleti tako precej pocenili, saj bi lahko raketo uporabili večkrat.
In znova jim je uspelo, saj je nosilna raketa tudi uspešno pristala, tokrat na plavajoči ploščadi z imenom Just Read the Instructions (Samo preberi navodila). Do zdaj so uspešno pristali le na ploščadi imenovani Of Course I Still Love You (Seveda te imam še rad). Imeni sta vzeti iz knjige škotskega pisatelja znanstvene fantastike Iana Banksa.
Lani pred eksplozijo je šef podjetja Elon Musk že povedal, da imajo naročnika, ki je pripravljen svoj tovor v vesolje ponesti z njihovo že uporabljeno raketo. Letos naj bi v nebo tudi krstno poletela njihova močnejša raketa Falcon Heavy.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.