Zaradi dolgih in mrzlih zim je na Antarktiki zunaj praktično nemogoče gojiti karkoli. Zato sadje in zelenjava sem pripotujeta le nekajkrat na leto, poleg tega pa to pomeni tudi zelo dolgo pot. Ampak vesoljski inženir Paul Zabel z nemškega centra za letalstvo in vesoljske polete v Bremnu je zgradil visoko tehnološki rastlinjak, kjer lahko rastline uspevajo celo leto, so zapisali na spletni strani Business Insider.
Nova iznajdba bo vsekakor koristila znanstvenikom, saj je nemška raziskovalna postaja v času arktične zime praktično odrezana od sveta. Več mesecev morajo preživeti z zalogami hrane, kar pomeni, da je sveža zelenjava na jedilniku le redko. Zdaj bo drugače, saj bodo vitamine lahko obirali sproti.
Zabel je prve pridelke pobral sredi februarja. Od maja naprej pa si obeta še boljšo letino. Pričakuje, da bo vsak teden pobral od štiri do pet kilogramov solate, paradižnika, kumar, paprike, redkvic in zelišč. Zelenjava uspeva v klimatsko nadzorovanem zabojniku. Zabel je to posebno tehniko poimenoval navpično kmetijstvo, saj hrana raste na pladnjih ali visečih modulih pod LED lučmi, so razložili na Business Insider. Rastlinam vsakih nekaj minut računalniško vodeno poškropijo korenine z raztopino hranilnih snovi, pesticidov pa ne uporabljajo. Za rast pa ne potrebujejo zemlje.
V okviru enoletnega projekta bodo nemški znanstveniki skušali zelenjavo pridelovati tudi v neugodnih pogojih, ugotovitve pa bi lahko koristile astronavtom ob morebitnih prihodnjih misijah na Mars in Luno.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.