Znanost in tehnologija

Smrtonosna vročina: tekme izven vrhunca poletja, več menjav pri ekipnih športih

Los Angeles, 12. 08. 2024 08.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Olimpijskih iger v Parizu je konec. Medtem ko bo francoska prestolnica še ocenjevala finančni izkupiček in druge vidike dogodka, se strokovnjaki sprašujejo o usodi prihodnjih poletnih olimpijskih iger v luči klimatskih sprememb. Kdo jih bo sploh še lahko gostil? Pa ne le olimpijske igre. Vročina vse bolj ogroža tudi druge poletne športne dogodke. Znanstvenica, ki je bdela nad odzivom na vročino na olimpijskih igrah v Tokiu, meni, da se bo nujno prilagoditi.

Vročina
Vročina FOTO: Shutterstock

Ekstremna poletna vročina je vse večja grožnja za vrhunske športnike, saj so primeri toplotne izčrpanosti in vročinskega udara vse pogostejši. Gledalci, zlasti tisti, ki pridejo iz hladnejših podnebij, so prav tako občutljivi na izjemno vročino.

Zato večina svetovnih mest poleti v prihodnjih desetletjih ne bo mogla gostiti iger, saj bo enostavno prevroče, da bi jih lahko varno izpeljali, je pokazala CNN analiza podatkov CarbonPlana, neprofitne skupine, osredotočene na podnebne znanosti in analitiko.

Toplotno obremenitev določajo kot kombinacijo toplote, vlažnosti, hitrosti vetra, kota sonca in oblačnosti, so pojasnili. In CarbonPlan je ugotovil, da bo do leta 2050 toplotni stres v skoraj vseh mestih v vzhodnem delu ZDA močno presegel še dopustno mejo. Podobno v številnih mestih drugod po svetu. Velik del vzhodne Kitajske, vključno s Pekingom in Šanghajem, bi bil precej nad mejo 27,8 stopinje Celzija, prav tako Hongkong in ogromni deli jugovzhodne Azije. Podobno velja za velik kos Evrope.

To pomeni, da bi lahko bila med naslednjimi kandidati za gostitev iger mesta, kot sta Oslo in Stockholm, ali pa južnoameriška mesta na visokih nadmorskih višinah. 

Glede na poročila je več kot 10 držav izrazilo zanimanje za organizacijo poletnih olimpijskih iger leta 2036, vendar jih je le šest to objavilo javno ali uradno: Indija se poteguje za svoje zahodno mesto Ahmedabad, Indonezija pa za novo prestolnico v gradnji, Nusantara. Katar ponuja Doho, Turčija pa Istanbul. Poljska in Čile predlagata svoji prestolnici, Varšavo in Santiago.

Podatki CarbonPlan kažejo, da bodo skoraj vsi na neki točki prekoračili mejo toplotnega stresa. Samo Santiago je vse leto pod pragom, tudi v najbolj vročem delu poletja. 

"V večjem delu sveta najhujša vročina v letu na žalost sovpada s časom, ko običajno potekajo poletne olimpijske igre," je za CNN povedala Oriana Chegwidden, podnebna znanstvenica pri CarbonPlanu. "In vročina bi res lahko predstavljala veliko tveganje v državah, ki se potegujejo za olimpijske igre leta 2036."

Vročina, osvežitev
Vročina, osvežitev FOTO: Shutterstock

Ena od možnosti, da te lokacije igre vseeno gostijo, bi bile prilagoditve razmeram, torej, da bi igre organizirali pred začetkom poletja ali po njegovem vrhuncu in/ali tekmovanja pripravljali izven najbolj vročih delov dneva. 

Strokovnjaki tudi dodajajo, da se ne gre slepiti, da se bodo težave zaradi vročine dogajale v neki oddaljeni prihodnosti, saj so že tukaj. "Tokio 2020" – ki je pravzaprav potekal leta 2021 po tem, ko je pandemija poskrbela za preložitev iger – je bil najbolj vroč v zgodovini, saj je toplotni stres močno presegel varnostni prag – nad 31,6 stopinje Celzija. 

Približno 1 od 100 športnikov je v Tokiu zbolel zaradi vročine. Po čudežu, pravijo analitiki, ni bila hospitalizirana niti ena oseba, morda predvsem zaradi reakcije Japonske.

Ko je postalo jasno, da bo japonsko prestolnico, gosto pozidano mesto nebotičnikov, ki zadržujejo mestno vročino, prizadel izjemen vročinski val, so organizatorji maraton in nekaj drugih dogodkov preselili v hladnejše, gorato mesto Saporo. Kljub temu je bilo prevroče in vlažno, šest udeležencev je utrpelo vročinski udar zaradi napora, ki ga povzroči intenzivna aktivnost v ekstremni vročini in lahko povzroči odpoved organov in smrt.

Yuri Hosokawa, docentka za športne vede na univerzi Waseda na Japonskem, je vodila načrt odziva na vročino v Saporu. "Vročinski udar zaradi napora je najhujša oblika vročinske bolezni. Ko se to zgodi, moramo zagotoviti, da je oseba takoj zdravljena, idealno v 30 minutah po kolapsu," je povedala za CNN. "Da bi to lahko storili, smo morali vzpostaviti protokol, po katerem teh posameznikov ne prepeljejo v bolnišnico, ampak jih dejansko zdravijo na kraju samem."

Hosokawa in njene ekipe so ljudi zdravile tako, da so jih potopili v ledene kopeli, da bi jim znižali telesno temperaturo. Nekdo, ki doživi vročinski udar, se namreč ne more termoregulirati – znižati telesne temperature brez zunanjega hlajenja.

Toda nekateri športniki v Tokiu so oklevali glede ledene kopeli, in če še niso bili na točki toplotnega udara, so jim pomagali z brisačami, ki so bile namočene v ledeno mrzli vodi.

Hosokawa je ena od mnogih strokovnjakov, ki poziva športne skupnosti po vsem svetu, naj spremenijo razpored športov, pa tudi omilijo nekatera pravila. Denimo dovolijo več menjav na nogometni tekmi, da se športnikom prepreči nevarno preobremenitev. Meni, da rešitev ni v odpovedovanju športnih dogodkov, ampak v prilagoditvah novim razmeram. 

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot22
12. 08. 2024 18.28
Umetno narejenih klimatskih sprememb!
SamoZaToPriloznost
12. 08. 2024 16.05
Edina rešiteu je olimpiske sam še u arapskih državah, kjer si še loh prvošjo klimo.
Cupko
12. 08. 2024 14.29
-1
Olimpijske igre so se izpele in so samo še ogromen strošek za organizatorje, prav tako pa se v posameznih športih favorizira tiste ekipe, ki prinašajo večji finančni izkupiček
Dolar Kramp
12. 08. 2024 12.54
-4
Pa ja de. Pa še pižamice jim dajte pa dudike.
na22mor
12. 08. 2024 11.35
+0
govori se o naslednjih olimpijskih igrah ne pa kje bo v naslednjih letih uspeval paradajz.
frenk707
12. 08. 2024 12.29
-5
V rastlinjakih, kjer kontrolirana klima,..... na prostem, kakor bo narava dala, je pa odvisno od vremena. Bo moral vsak sam kaj narediti, ne samo jamrati kako se nič ne izplača in čakati na državo. Edino kar se našim kmetom izplača je nakup velikih in dragih traktorjev.
Bagzii
12. 08. 2024 15.00
+1
Če boš kupoval paradižnik po 20€/kg sem prepričan da ga bo marsikdo z veseljem proizvajal v takih prostorih. Ampak resnica je, glede na to kako udrihaš po drugih, si še Lušta ne privoščiš🤦‍♂️ nevem od kje vam ideja o kmetih in traktorjih, mislite da je isto kot če bi se subvencioniralo drage avtomobile, ker je na 4 kolesih mislite, da ni delovno sredstvo ampak zgolj "prestižno prevozni sredstvo" 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️
periot22
12. 08. 2024 16.45
+2
frenk kmetij v Sloveniji je ogromno začni delati z rokami ne z jezikom da boš znal ceniti kmete ki pridelujejo hrano, traktor je delovni stroj če še ne veš ni za na morje mestni trol!!!!!!!!
Trident Poraza
12. 08. 2024 11.19
-1
Jah klime jim naj naštimajo skupuhi. Z zeleno agendo nas hočejo imeti za norce.
patogen
12. 08. 2024 10.21
+10
Znanstvenico skrbijo športniki in kopalci na plažah, saj je to v njenem spektru dojemanja. Ne skrbijo jo pa kmetje, cestarji, gradbinci...
Hitri Zigi 78
12. 08. 2024 10.30
+7
frenk707
12. 08. 2024 12.25
-8
Kmetje imajo v traktorjih klime, ker kupujejo samo take,.... ker jih lahko,..... s subvencijami.
Uporabnik1921539
12. 08. 2024 10.18
+3
se vedno speasujem:Obcani?Zapisite,kot je.Ne se smesit
Hitri Zigi 78
12. 08. 2024 10.13
+9
Samo upam da ko pridete v Kočevje da vam občani kleparsko uredijo avto.
Hitri Zigi 78
12. 08. 2024 10.21
+4
Potouceni kramoh
12. 08. 2024 09.55
+4
OI si odpeljite na Jupiter.Ta že ima olimpijske kroge okol planeta.Pa še ful frišno bo.Gospoda bo lahk sedela v pelc mantlih tam..