Indijski raziskovalci so se zakopali v podatke, ki so jih našli na spletu in novicah in skušali ugotoviti, kako pogost pojav je smrt zaradi selfijev. Med oktobrom 2011 in novembrom 2017 so našteli najmanj 259 smrti v 137 incidentih, ki so se zgodili, medtem ko so posamezniki skušali posneti selfie. Povprečna starost tistih, ki so umrli na tak način, je bila slabih 23 let, starostni razpon žrtev je sicer od 10 do 68 let.
Čeprav ženske v povprečju naredijo več selfijev, je med smrtnimi žrtvami zaradi tega početja več moških. "Okoli 72,5 odstotka (153) vseh smrtnih žrtev je bilo moških, 27,5 odstotka pa žensk," so zapisali v izsledkih raziskave, ki so jo podpisali Agam Bansal, Abhijith Pakhare in Samiksha Gupta z Indijskega inštituta za medicinske znanosti ter Chandan Garg z Oddelka za civilno inženirstvo Indijskega inštituta za tehnologijo v Kanpurju. Raziskovalci so ugotovili tudi, da so bile smrti pogosteje povezane s tveganim vedenjem. Prav zato je pri ženskah manj smrtnih nesreč zaradi selfijev, saj jih snemajo v manj tveganih okoliščinah.
Približno polovica smrtnih ponesrečencev spada v starostno skupino 20 do 29 let, 36 odstotkov smrti zaradi selfijev pa je v starostni skupini 10 do 19 let.
Kje je največ smrtnih nesreč zaradi selfijev?
Največ incidentov in smrti zaradi selfijev so našteli prav v Indiji – približno 50 odstotkov primerov. Sledijo Rusija, ZDA in Pakistan. Trije najpogostejši vzroki smrti med fotografiranjem sebe so utopitve, prometne nesreče in padci.
Najpogostejši načini utopitve med delanjem selfijev so, da posameznika odplakne val, da se prevrne čoln, da posameznik ne zna plavati, ali pa, da ne upošteva opozoril glede nevarnosti. Pri nesrečah v prometu gre največkrat za to, da so se posamezniki slikali pred bližajočim se vlakom. V ZDA pa so pogoste tudi smrti zaradi selfijev, ki so povezane s strelnim orožjem.
Raziskovalci ugotavljajo, da je umrljivost zaradi selfijev podcenjena in da bi morali to problematiko obravnavati bolj resno. Tako denimo prometne nesreče, ki se zgodijo zaradi snemanja sebkov, še vedno niso posebej zabeležene. Oblasti prav tako ponavadi ne beležijo vzroka smrti, kot je "smrt zaradi selfija", pač pa jo zabeležijo pod sekundarnim vzrokom – utopitev, prometna nesreča, padec, požar ... Mnoge smrti, ki so posledica tega početja, tako sploh niso zajete v omenjeno statistiko.
Slabost raziskave, ki se je le bežno dotaknila tega perečega problema, je tudi ta, da se opira le na podatke iz poročil v angleškem jeziku. Kljub temu pa so opazili, da iz leta v leto narašča število smrti zaradi selfijev, o katerih so poročali mediji.
Tehnologija podpira fenomen selfijev
Google ocenjuje, da so uporabniki na Google photos naložili 24 milijard selfijev. Mladi od18. do 24. leta, na dan posnamejo okoli milijon selfijev. 55 odstotkov milenijcev naj bi svoj selfie vsaj enkrat objavilo na družbenih omrežjih, ugotavljajo raziskovalci.
Pogosto se ljudje za nakup pametnega telefona odločajo prav na podlagi tega, kako dobra je sprednja kamera, t. i. selfie palice pa niso več nekaj, nad čemer vihamo nos.
Rešitev cone brez selfijev?
Selfiji sami po sebi niso nevarni, je pa lahko nevarno človeško ravnanje, medtem ko jih ustvarjajo, opozarjajo raziskovalci. Zato predlagajo, da bi v turističnih krajih in na priljubljenih "selfie" točkah razglasili t. i. cone brez selfijev. Še posebej denimo v bližini rek, morja, jezer, na vrhovih gora in visokih stavbah. S tem bi lahko zmanjšali možnost za nesreče zaradi želje po "dobri" fotografiji.
V indijskem Mumbaju so na 16 lokacijah že razglasili cone, kjer je prepovedano delati selfije. V Indoneziji oblasti načrtujejo varno selfie točko za turiste na gori Merapi. V Rusiji pa poteka kampanja o ozaveščanju glede nevarnosti snemanja selfijev v tveganih okoliščinah.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.