Slovenska inovatorka Nataša Muševič je z novo tehnologijo dosegla, da bo koncept konvencionalnega 3D-tiska, pri katerem se predmet izdela v zaporednih plasteh, počasi stvar preteklosti. Patentirana tehnologija namreč opisuje inovativni volumetrični 3D-tisk, pri katerem se predmet izdeluje prek izdelave posamičnih volumetričnih oziroma prostorskih delov končnega predmeta, so sporočili iz Zavoda Park, ki je projekt Muševičeve podprl z organizacijo delovne skupine.
O izjemnem slovenskem izumu že poročajo strokovni mediji v tujini. "Izum uvrščajo med peščico rešitev, ki odpirajo nove poti v razvoju industrijskega 3D-tiska," so navdušenje tujih strokovnih medijev povzeli iz Zavoda Park. Na primer, v prispevku na portalu 3dprintingmedia.network je zajet pregled znanih rešitev za volumetrični 3D-tisk. Tehnologijo, ki je predmet slovenskega patenta, uvršča v sam vrh inovacij s tega področja, saj patent rešuje nekatere predhodno nerešene probleme.
Patent opisuje stroj, v katerem se z magnetno levitacijo pozicionira praškasti material v določen tridimenzionalni tiskalni prostor, kjer se material stali z energijo vsaj dveh prekrivajočih se snopov elektronov. "Prednosti patentirane tehnologije so številne, glavni pa sta hitrost tiska in učinkovitejša poraba materiala," so zatrdili iz Zavoda Park.
3D-tisk kovin postaja vse bolj razširjen v letalski in avtomobilski industriji. Za izdelavo določenih visokotehnoloških sestavnih delov letal, plovil, vozil in podobnega se danes že uporabljajo 3D-tiskani kosi. Tehnologija je napredovala, vendar je velika omejitev ostala hitrost 3D-tiska kovin. Zato je izum Muševičeve, ki je plod njenega dolgoletnega dela, pomembna izboljšava na tem področju, so še dodali v zavodu.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.