Slovenija je postala pridružena članica Evropske organizacije za jedrske raziskave Cern. Gre za velik korak, ki bo slovenskim znanstvenikom odprl nove zaposlitvene možnosti, podjetjem pa dal številne poslovne priložnosti."Slovenija na področju raziskav sodeluje s Cernom že vrsto let, zato so vezi tukaj že dobro vzpostavljene. Tudi nekaj slovenskih podjetij že sodeluje s Cernom, pridruženo članstvo pa prinaša nove in širše priložnosti sodelovanja," je poudaril državni sekretar Tomaž Boh.
Sporazum je v Ženevi podpisala ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič. "S tem podpisom se odpira dosti možnosti za mlade ljudi, ki so na začetku svoje kariere, da vzamejo tole zelo pomembno stopničko in se lahko zaposlijo in delajo v Cernu bistveno lažje kot prej," je novinarki oddaje 24UR ZVEČER Maji Kos povedal dr. Marko Mikuž, trenutno edini Slovenec, ki je zaposlen v tem pomembnem raziskovalnem centru. Kot je še dejal, v Cernu raziskujejo naravo tam, kjer je ni še nihče.
S podpisom sporazuma želi Slovenija po besedah Makovec Brenčičeve odpreti in poglobiti predvsem delovanje v treh stebrih. To so znanost in raziskovanje, priložnosti za slovensko gospodarstvo s poudarkom na visoko tehnoloških podjetjih ter razširitev sodelovanja na področju izobraževanja. Slednje je po njenih besedah "tisto, kar pravzaprav ustvarja kroženje znanja ter sodelovanje na področju znanja in izobrazbe". Njen obisk v Cernu je tudi priložnost za "tkanje niti velike družine Cerna, ki je zelo pomembna širom sveta, zato je prav, da je del nje tudi Slovenija", je poudarila.
Težav pri ratifikaciji sporazuma v DZ ministrica ne pričakuje, saj je prepričana, da bodo poslanci podprli "glas Slovenije v svet in trdno vero v to, da tudi mi zmoremo doprinašati k napredku". Upa, da bo do ratifikacije prišlo čim prej, da bi lahko v drugi polovici leta 2017 že poravnali prvo finančno obveznost.
Generalna direktorica Cerna Fabiola Gianotti je izpostavila, da si Slovenija in Cern poleg želje po spodbujanju znanosti in raziskovanja delita tudi vrednote, ki temeljijo na letih sodelovanja. "Zelo sem vesela, da bomo lahko naše odlične odnose potrdili še na uradni ravni," je poudarila.
Po pridobitvi statusa pridružene članice bo država v petih letih postala polnopravna članica. Petletno obdobje velja skladno s sporazumom med vlado in Cernom za predfazo k članstvu in predstavlja standardno obliko protokola pri novih članicah. Sporazum o podelitvi statusa pridružene članice bo v formalno veljavo dobil s sprejetjem v DZ, ki mora sprejeti zakon o ratifikaciji pridružitvenega sporazuma.
Že v času pridruženega članstva bo raziskovalcem in podjetjem ter drugim ciljnim javnostim omogočen poln dostop do vseh programov, ki jih izvaja Cern. Pridruženo članstvo bo Sloveniji torej prineslo poln dostop znanstvenikov in inženirjev do raziskovalne infrastrukture in tehnoloških projektov, ki potekajo v Cernu, poleg tega pa tudi uporabo in ustvarjanje izdelkov visoke tehnologije v družbi vrhunskih strokovnjakov z vsega sveta.
Ženevski Cern, ustanovljen leta 1954, je osrednji svetovni laboratorij za fiziko delcev in sodi med najbolj elitne znanstvene institucije na svetu, saj uporaba njegovih zmogljivosti pogosto povzroči razvoj novih tehnologij. Glavni namen organizacije je zagotavljanje raziskovalne infrastrukture-pospeševalnikov protonov, antiprotonov, težkih ionov, elektronov in pozitronov.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.