
Glede na omenjeno predpostavko slavnega astrofizika sevanje črnih lukenj nastaja v njihovi notranjosti, nato pa se v obliki termalne energije počasi izteka v okolico. A po t. i. teoriji Hawkingove radiacije ta termalna energija v sebi ne nosi informacij – z njenim iztekanjem pa naj bi se tako v črnih luknjah izgubljali podatki o zvezdah, iz katerih so luknje nastale.
To nasprotuje zakonom kvantne mehanike, ki pravijo, da se podatki ne morejo kar tako izgubiti, saj da lahko tudi zadnje stanje, v katerem je določena materija, razkrije nekaj informacij o njenem prvem oziroma prejšnjem fizikalnem stanju. Nasprotje teh dveh teorij je t. i. Hawkingov informacijski paradoks.

Pri Hawkingovi študiji upoštevala učinke kvantne gravitacije
Avtorja raziskave menita, da sta po več letih dvomov in izpraševanj našla razlago. "Raziskava je zabila zadnji žebelj v krsto paradoksa, saj zdaj razumemo točni fizikalni fenomen iztekanja informacij iz črnih lukenj," je povedal glavni avtor raziskave in profesor fizike Xavier Calmet. V njej je namreč skupaj z ameriškim kolegom Stevom Hsujem ugotovil, da bi bil del energije lahko tudi netermalni, kar pomeni, da se v črni luknji le ne izgubijo vse informacije.
Do nove ugotovitve sta prišla s ponovnim pregledom enačbe Stephena Hawkinga, ob tem pa upoštevala tudi učinke kvantne gravitacije, česar slavni astrofizik ni storil. Ob tem sta dokazala, da iz črne luknje izteka tudi netermalna energija, torej taka, ki bi lahko prenašala informacije. "Kvantna fizika predvideva, da bi lahko tudi 'življenje' teh črnih lukenj zavrteli nazaj," je prepričan Calmet. "Najprej bi bili lahko sposobni obnoviti črno luknjo, nato pa tudi zvezdo."
Črne luknje sicer fizikom predstavljajo zelo enostavne objekte, saj jih je mogoče opredeliti s samo tremi številkami: maso, vrtilno količino in nabojem. A v nasprotju z njimi so zvezde, iz katerih črne luknje nastanejo, zelo kompleksne.
Ta termalna energija, ki bi lahko vsebovala informacije, pa po izračunih Calmeta in Hsuja izteka ravno prek t. i. kvantnih las, katerih nastanek sta dokazala pred dobrim letom. Ob tem sicer v študiji poudarjata, da je zaenkrat njuna rešitev Hawkingove enačbe le teoretična, saj instrument, s katerim bi lahko izmerili omenjeno radiacijo, ne obstaja.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.