"Bilo je zelo nenavadno, saj svetloba, ki smo jo opazili, ni bila povezana z nobeno znano galaksijo," je v študiji, ki jo je objavil Astrophysical Journal, zapisala Christina Williams. "Ko sem videla, da je galaksija nevidna na kateri koli drugi valovni dolžini, sem bila navdušena, kajti to je pomenilo, da je res daleč in skrita za oblaki prahu."
Tako je astronomka povsem po naključju odkrila masivno galaksijo, staro 12,5 milijarde let. Svetlobo so verjetno povzročili delci prahu, ki so jih ob nastanku v notranjosti galaksije segrevale zvezde. Oblaki prahu so zasenčili zvezde, kar je, s položaja opazovanja z Zemlje, povzročilo nevidnost galaksije. "Ugotovili smo, da gre za masivno pošastno galaksijo, ki ima toliko zvezd kot naša Rimska cesta, nove zvezde pa tvori 100-krat hitreje kot naša galaksija," je povedal Ivo Labbe, soavtor strokovnega prispevka, sicer profesor s Swinburnove univerze za tehnologijo v Melbournu.

Gre za novo odkritje, saj pred tem astronomi niso imeli dokazov o orjaških galaksijah z začetka vesolja. Williamsova je prepričana, da obstaja še več takšnih galaksij in da bodo nadaljnja raziskovanja to tudi potrdila. Astronomi morajo zdaj ugotoviti, ali je šlo za naključno odkritje ali je v vesolju dejansko več skritih galaksij.
"Te skrite galaksije so resnično intrigantne. Sprašujemo se, ali je to le vrh ledene gore, ki razkriva povsem novo vrsto v populaciji galaksij, ki še čaka na odkritje," je povedala Kate Whitaker z univerze v Massachusettsu.
Nasa bo leta 2021 lansirala satelit James Webb Space Telescope (JWST), ki bi lahko pomagal pri odkrivanju skritih galaksij. "JWST bo lahko gledal skozi prašno tančico, kar nam bo omogočilo boljše razumevanje vesolje in pomagalo ugotoviti, koliko so te galaksije velike," je povedala Williamsova.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.