"Roskosmosova kozmonavta Sergej Prokopjev in Dmitrij Petelin ter astronavt ameriške vesoljske agencije Nasa Francisco Rubio, ki so eno leto preživeli na krovu ISS, so pristali v bližini mesta Žezkazgan v Kazahstanu," je sporočil Roskosmos. Ob tem je vesoljska agencija dodala, da je vesoljsko plovilo Sojuz MS-23, ki jih je prevažalo, na Zemlji pristalo ob 13.17 po srednjeevropskem času, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Prvotno je bilo načrtovano, da bi se kozmonavta in astronavt, ki so septembra lani odpotovali na ISS, na Zemljo vrnili s kapsulo Sojuz MS-22, a je bila njihova vrnitev z omenjeno kapsulo pred meseci ocenjena kot preveč tvegana, potem ko so odkrili uhajanje tekočine iz hladilnega sistema.
Poškodovana kapsula Sojuz MS-22 se je nato marca uspešno vrnila z ISS na Zemljo. Kapsula brez posadke na krovu pa je z vesoljske postaje dostavila znanstveno opremo in rezultate znanstvenih raziskav, opravljenih v vesolju.
Rubio postavil nov ameriški rekord za najdaljše bivanje v vesolju
Prvič po letu dni je Rubio danes znova občutil gravitacijo. S tem ko je malce več kot eno leto bival na mednarodni vesoljski postaji pa je nehote podrl tudi rekord za najdaljše bivanje ameriškega astronavta v vesolju, ter postal prvi Američan, ki je v orbiti preživel celotno koledarsko leto.
To pa za Rubia ni vse, misija je bila namreč njegovo prvo potovanje v vesolje, potem ko je bil leta 2017 izbran za astronavta, postal pa je tudi prvi astronavt salvadorskega porekla, ki je potoval v nizko zemeljsko orbito. Rubio je nedavno dejal, da če bi vedel, da bo njegovo bivanje na vesoljski postaji dvakrat daljše od prvotno načrtovanega, bi verjetno zavrnil nalogo, še preden bi začel usposabljanje. "Zaradi družinskih zadev, ki so se dogajale. Če bi vedel, da bom moral zamuditi te zelo pomembne dogodke, bi preprosto moral reči hvala, a ne hvala."
Misija, ki bi morala trajati 180 dni, se je spremenila v 371-dnevno bivanje na ISS. Preminuli ruski kozmonavt Valerij Poljakov, ki je med januarjem 1994 in marcem 1995 neprekinjeno preživel 437 dni na krovu vesoljske postaje trenutno drži svetovni rekord za najdaljše bivanje v vesolju.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.