
V italijanski občini Carpi so prejšnji teden organizirali srečanje starejših žensk in francoskih robotov – morebitnih novih oskrbnikov v domovih za starejše. Pametne naprave so s starejšimi predvsem komunicirale, vodile dnevno telovadbo in jim pripovedovale zgodbe. Starejša populacija pa jih je medse sprejela različno. Večina prisotnih starostnic je bila nad novimi delavci navdušena, nekatere pa so bile do robotov nekoliko bolj zadržane, piše New York Times.
Izčrpani zdravstveni delavci tehnološke inovacije pozdravljajo, a si obenem želijo, da bi roboti v prihodnosti postali bolj široko uporabni. Podobne robote sicer že uporabljajo na Japonskem in v ZDA.
Srečanje je organizirala neprofitna organizacija, ki si želi uporabo robotov razširiti med italijanske starostnike, še prej pa francoskemu proizvajalcu naprav omogočiti čim boljši razvoj tehnologije. "Če bi t. i. družbeni roboti res lahko pomagali pri oskrbi, bi to pomenilo revolucijo," je ob predstavitvi modela dejala profesorica psihologije na Univerzi v Parmi Olimpia Pino, ki se je udeležila srečanja.

Veliko težavo starejših namreč predstavlja tudi osamljenost, zgovorni roboti bi tako lahko starejšim poleg ohranjanja samozadostnosti pomagali tudi pri ohranjanju družbenih veščin. "Moramo preiskati vse mogoče rešitve, tudi tehnološke," je ob tem pristavila omenjena psihologinja.
Italijani se sicer veliko raje kot domov za starejše poslužujejo oskrbe na domu, saj so člani velikih družin med seboj tesno povezani. Jim pa veliko težavo predstavljajo nedavne podražitve oskrbe. Delavski sindikati so namreč januarja dosegli povišanje plač, kar je oskrbnino v oziroma na domu povišalo za od 145 do 150 evrov na mesec. Plače ostalih državljanov podražitvi niso sledile. Od začetka leta se je tako več družin odločilo, da bodo za svoje starejše člane skrbele same.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.