Osem zveznih držav je tako že napovedalo, da bo zoper odločitev vložilo tožbo, na nogah pa ni le del politike, ki nasprotuje, da bi bilo na ameriških ulicah še več orožja, potem ko ima država že tako ali tako velike težave s strelskimi obračuni in pohodi, ampak so zaskrbljeni tudi strokovnjaki za varnost. Vsi skupaj se sprašujejo, zakaj teroristom in kriminalcem še olajšati že tako precej enostaven dostop do orožja.
Družba Defense Distributed je po junijski odločitvi načrte že objavila na spletu, oblasti pa menijo, da je navodila, kako natisniti puško AR-15 na svoj računalnik shranilo že okoli 1000 ljudi.
"Natisnjene puške ne bodo registrirane, nemogoče bo izslediti njihove lastnike, lažje jih bo skriti pred detektorji kovin, na voljo pa bodo vsakomur, ne glede na starost, duševno zdravje ali kriminalno zgodovino," je dejal washingtonski tožilec Bob Ferguson, z njim pa se po poročanju DW in Timesa strinjajo tudi kolegi iz zveznih držav Massachusetts, Connecticut, New Jersey, Pennsylvania, Oregon, Maryland, New York in okrožje Columbia.
Medtem pa se je na sodišče obrnila tudi družba Defense Distributed. V Teksasu so se pritožili, ker po njihovem proti njim poteka "ideološka vojna". Njihov odvetnik je prepričan, da nasproniki orožja kršijo ustavne pravice podjetja, skušajo vplivati na pravico do nošenja orožja in na svobodo govora.
3D tiskanje orožja je po mnenju poznavalcev precej enostavno, vendar pa so strokovnjaki orožarske industrije za DW ocenili, da ni prav verjetno, da bi se kriminalci dejansko odločili za množično tiskanje orožja. 3D tiskalniki so relativno dragi, kupiti jih je mogoče za zneske, ki se začnejo pri okoli 2000 dolarjih, a bolj kot to, proti 3D orožju govori dejstvo, da se takšno orožje precej hitro pokvari in je precej manj kvalitetno od klasičnega orožja.
A četudi "3D orožje", ki bi ga lahko sicer lastnik 3D tiskalnika tiskal za borih nekaj sto dolarjev, morda ne bo naslednja priljubljena "igrača" uličnih tolp, predstavlja resno nevarnost, menijo poznavalci, saj bi lahko prišlo prav kriminalcem s "specifičnimi nameni". Takšnim, ki bi se radi izognili detektorjem kovin - na primer na vhodih v javne stavbe, na stadione ali letališča.
Izdelovanje orožja v domači izdelavi se seveda dogaja že zdaj, brez 3D tiskalnikov. Zagovorniki objave načrtov zato menijo, da ni "nič posebnega", če je navodila mogoče najti na spletu. Nasprotniki pa na drugi strani menijo, da prav dostopnost na družbo vpliva škodljivo. Po njihovem ustvarja prepričanje, da izdelovanje ali posedovanje orožja ni nič posebnega, predvsem mladi pa lahko v tem najdejo svojevrsten "izziv".
Ustanovitelj Defense Distributed Cody Wilson je načrte prvič objavil leta 2013 in preden mu je sodišče to prepovedali, je načrte s spleta shranilo 100.000 ljudi. Takrat je bilo jedro spora dejstvo, da so načrte shranjevali ljudje, ki so previbali izven ZDA. Zdaj je podjetje dostop dodatno omejilo glede na lokacijo uporabnika, po odločitvi sodišča v Philadelphiji pa so že onemogočili dostop do strani prebivalcem Pennsylvanije, začasno pa tudi prebivalcem New Jerseyja in Los Angelesa.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.