Znanost in tehnologija

Raziskovalci: celice CAR-T lahko izkoreninijo tudi čvrste tumorje

Rim, 06. 04. 2023 18.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Skoraj dve tretjini bolnikov z napredovalim nevroblastomom, ki sta sodelovali v študiji, sta se odzvali na eksperimentalno terapijo, pravijo italijanski raziskovalci.

Tumor
Tumor FOTO: Shutterstock

Nova terapija T-celic s himernim antigenskim receptorjem je povzročila klinično učinkovite protitumorske odzive pri 63 odstotkih mlajših bolnikov z relapsom ali neodzivnim nevroblastomom z visokim tveganjem, so pokazali rezultati študije. Ugotovitve, objavljene v The New England Journal of Medicine, kažejo, da ima preiskovano sredstvo tudi obvladljiv varnostni profil, podoben drugim terapijam s celicami CAR-T. 

"Naši rezultati kažejo, da so celice CAR-T lahko učinkovita terapevtska možnost ne le pri bolnikih s hematološkimi malignimi boleznimi, ampak tudi pri bolnikih s čvrstimi tumorji," pravi Franco Locatelli, direktor oddelka za pediatrično hematologijo in onkologijo na IRCCS Ospedale Pediatrico Bambino Gesù v Rimu.

Prejšnja študija je ugotovila, da je disialogangliozid GD2 močno izražen na površini tumorskih celic nevroblastoma, zaradi česar je, tako Locatelli za healo.com, privlačna terapevtska tarča.

Skupina raziskovalcev iz Italije je tako razvila celično terapijo CAR-T (GD2-CART01), ki cilja na GD2. Novo sredstvo vključuje dve kostimulatorni domeni – CD28 in 4-1BB – s ciljem povečati svojo moč in učinkovitost, je opozoril Locatelli.

"Dodali smo tudi zaporedje, ki kodira varnostno stikalo za izboljšanje varnosti," je dejal. "Ta samomorilni gen se dejansko lahko aktivira v primeru hude ali smrtno nevarne toksičnosti, ki ni nadzorovana s farmakološkimi terapijami."

Študija je vključevala 12 bolnikov z neodzivno boleznijo, 14 z recidivom bolezni in enega, ki je imel popoln odziv po terapiji prve izbire. Stari so bili od enega do 25 let.

Pri enem bolniku je prišlo do aktivacije samomorilnega gena, kar je povzročilo hitro izločanje krožečih celic GD2-CART01.

Infuzija celic GD2-CART01 je povzročila klinične odzive pri 17 bolnikih s skupno stopnjo odziva 63 odstotkov – devet popolnih odzivov in osem delnih.

"Prizadevali si bomo za povečanje deleža bolnikov, ki se odzovejo na GD2-CART01, in za podaljšanje trajanja odziva," o načrtih za prihodnost pravi Locatelli.

Dodal je tudi, da sta razvoj zdravljenja in posledično klinično preskušanje v celoti potekala v akademskem okolju, brez komercialne podpore.

Strokovnjaki, ki z raziskavo niso povezani, menijo, da gre za precej pomembno delo. Kot pri vseh vrstah raka s čvrstimi tumorji bi lahko razumevanje mehanizmov odpornosti pri bolnikih, ki se niso odzvali, zagotovilo pomembne podatke za nove raziskave. Študija je namreč ugotovila, da so tumorji pri bolnikih, ki niso imeli odziva, ohranili izražanje GD2, kar sproža vprašanje, ali k temu prispevajo imunosupresivni citokini, supresorske celice, pridobljene iz mieloida, T-regulacijske celice ali s tumorjem povezani makrofagi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sbštajerec
06. 04. 2023 20.46
-1
50 let ze govorijo o zdravilih ljudje pa se kar umirajo brez veze zsprite dol in se posvetite preventivi kajenju hamburgerjem in drogi pa bo pol manj idtalo so geni in ni pomoci, zal
petka5
06. 04. 2023 20.10
+6
supeeer... me veseli,da smo zbirali za te aparate in upam,da pomaga to zdravljenje vsem borcem, da zmagajo to bitko.
graf
06. 04. 2023 20.03
-2
preden bo zdravilo dostopno vsem bo minilo vsaj še 25 let ...
Fulano in Beltrano
06. 04. 2023 19.34
+1
Za začetek bi bilo fino, da bi ljudem dopovedali s čim se hrani rak, česar zdravstvo, ki caplja z desetletji zamude in farmacevtska industrija, ki kuje milijardne dobičke ne bodo pustili. Ko bodo ljudje dojeli, da prenajedanje z ogljikovimi hidrati, sladkorjem, alkoholom, kajenjem, pomanjkanjem gibanja...odločilno prispevajo k razvoju bolezni...bo že več kot pol problemov rešenih....
Podlupo
06. 04. 2023 19.46
+2
Fulano in Beltrano
06. 04. 2023 20.13
+4
Noben od nas ne more pobegnit pred geni, noben ne more preprečit ekstremnega stresa zaradi smrti najdražjih ali podobnih situacij. Lahko pa ne kadi in ne pije alkohola. Lahko se odpove najcenejšim salamam in hrenovkam, lahko preneha kupovat sladkor, ima "kokakole" samo občasno, lahko se neha basat s pekovskimi izdelki iz najcenejše moke...in naredi test na živila, ki mu povzročajo težave...koliko onkoloških bolnikov poje za boljše počutje eno okusno kremsnito in jo zalije z enim finim, sladkim vinčkom iz diskonta? Aja, je bil čisto poceni? No, potem pa lahko, ni problema...
janezdollar
06. 04. 2023 20.20
+0
ne rabimo predsednika
06. 04. 2023 20.31
+3
Lombardo
06. 04. 2023 19.33
+3
Za Slovenijo 91
06. 04. 2023 19.23
+14
To to , ne pa orožje
Phan Thi Kim Phuc
06. 04. 2023 19.16
+18
super ...mimogrede , če bi samo 5 % sredstev , ki jih svet namenja za orožje namenili za zdravje - bi vsi raki bili premagani že pred desetletji...
Cmrlj3
06. 04. 2023 19.22
+7
Ne, žal ne bi bili. Zdravljenje raka niti približno ni tako "enostavno", kot nekateri želite prikazati. Se pa strinjam, da bi bil svet lepši brez nasilja.