Nova terapija T-celic s himernim antigenskim receptorjem je povzročila klinično učinkovite protitumorske odzive pri 63 odstotkih mlajših bolnikov z relapsom ali neodzivnim nevroblastomom z visokim tveganjem, so pokazali rezultati študije. Ugotovitve, objavljene v The New England Journal of Medicine, kažejo, da ima preiskovano sredstvo tudi obvladljiv varnostni profil, podoben drugim terapijam s celicami CAR-T.
"Naši rezultati kažejo, da so celice CAR-T lahko učinkovita terapevtska možnost ne le pri bolnikih s hematološkimi malignimi boleznimi, ampak tudi pri bolnikih s čvrstimi tumorji," pravi Franco Locatelli, direktor oddelka za pediatrično hematologijo in onkologijo na IRCCS Ospedale Pediatrico Bambino Gesù v Rimu.
Prejšnja študija je ugotovila, da je disialogangliozid GD2 močno izražen na površini tumorskih celic nevroblastoma, zaradi česar je, tako Locatelli za healo.com, privlačna terapevtska tarča.
Skupina raziskovalcev iz Italije je tako razvila celično terapijo CAR-T (GD2-CART01), ki cilja na GD2. Novo sredstvo vključuje dve kostimulatorni domeni – CD28 in 4-1BB – s ciljem povečati svojo moč in učinkovitost, je opozoril Locatelli.
"Dodali smo tudi zaporedje, ki kodira varnostno stikalo – za izboljšanje varnosti," je dejal. "Ta samomorilni gen se dejansko lahko aktivira v primeru hude ali smrtno nevarne toksičnosti, ki ni nadzorovana s farmakološkimi terapijami."
Študija je vključevala 12 bolnikov z neodzivno boleznijo, 14 z recidivom bolezni in enega, ki je imel popoln odziv po terapiji prve izbire. Stari so bili od enega do 25 let.
Pri enem bolniku je prišlo do aktivacije samomorilnega gena, kar je povzročilo hitro izločanje krožečih celic GD2-CART01.
Infuzija celic GD2-CART01 je povzročila klinične odzive pri 17 bolnikih s skupno stopnjo odziva 63 odstotkov – devet popolnih odzivov in osem delnih.
"Prizadevali si bomo za povečanje deleža bolnikov, ki se odzovejo na GD2-CART01, in za podaljšanje trajanja odziva," o načrtih za prihodnost pravi Locatelli.
Dodal je tudi, da sta razvoj zdravljenja in posledično klinično preskušanje v celoti potekala v akademskem okolju, brez komercialne podpore.
Strokovnjaki, ki z raziskavo niso povezani, menijo, da gre za precej pomembno delo. Kot pri vseh vrstah raka s čvrstimi tumorji bi lahko razumevanje mehanizmov odpornosti pri bolnikih, ki se niso odzvali, zagotovilo pomembne podatke za nove raziskave. Študija je namreč ugotovila, da so tumorji pri bolnikih, ki niso imeli odziva, ohranili izražanje GD2, kar sproža vprašanje, ali k temu prispevajo imunosupresivni citokini, supresorske celice, pridobljene iz mieloida, T-regulacijske celice ali s tumorjem povezani makrofagi.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.