V preiskavo so vključili danes odrasla dekleta, ki so jih cepili od leta 2008 do 2012. Tiste, ki so bile cepljene pri 12 ali 13 letih in so danes v svojih dvajsetih, imajo kar 87 odstotkov manjše možnosti kot necepljene vrstnice, da zbolijo za rakom materničnega vratu. Bolezen je v tej starostni skupini sicer zelo redka, število primerov pa se je s 50 na leto znižalo na zgolj pet.
Pri dekletih, cepljenih v starosti med 14 in 16 let, se je tveganje zmanjšalo za 62, pri tistih, ki so cepivo dobile med 16. in 18. letom, pa za 34 odstotkov.
Prav tako se je zmanjšala pojavnost predrakavih sprememb. V prvi skupini je bil padec kar 97-odstoten, v drugi jih je bilo 75, v tretji pa 39 odstotkov manj, kot bi jih bilo brez cepljenja.
V absolutnih številkah to pomeni, da je bilo od začetka cepljenja do konca junija 2019 450 manj obolelih za rakom materničnega vratu, kot bi jih bilo sicer, število primerov predrakavih sprememb je padlo za kar 17.200, so ocenili raziskovalci.
Izsledki so boljši, kot smo pričakovali, se navdušujejo. Cepljenje bi lahko skupaj s presejalnimi programi poskrbelo za to, da bi bolezen skoraj izkoreninili, so prepričani. "Že več let vemo, da je cepljenje proti HPV zelo učinkovito pri preprečevanju določenih sevov virusa, navdušujoče pa je videti resnične učinke cepiva. Ob predpostavki, da bo večina ljudi še naprej prejemala cepivo proti HPV in šla na presejanje, bo rak materničnega vratu postal redka bolezen," je komentiral vodja raziskave Peter Sasieni z londonskega Kraljevega kolidža. Prvo ime centra za raziskovanje raka Michelle Mitchell pa: "Take ugotovitve kažejo na moč znanosti. Videti prvo študijo, ki potrjuje, da je in bo cepivo proti HPV na tisoče žensk obvarovalo pred rakom materničnega vratu, je zgodovinski trenutek."
Slovenija: cepljenje in program ZORA
Raziskava ni potrdila le učinkovitosti cepljenja, ampak tudi pomen pravočasnega cepljenja. V Sloveniji cepijo učence šestih razredov, od letošnjega šolskega leta naprej pa je cepivo brezplačno na voljo ne le deklicam, ampak tudi dečkom.
Prav tako vse ženske pozivajo, naj se redno udeležujejo preventivnih pregledov v okviru programa ZORA. Če je rak materničnega vratu v Sloveniji odkrit med rednim pregledom v programu ZORA, je v skoraj 50 odstotkih tumor še mikroskopsko majhen (stadij IA) in tako ozdravljiv z enostavnim kirurškim posegom. Pri ženskah, ki se ne udeležujejo preventivnih pregledov, v 60 odstotkih rak napreduje lokalno ali celo že z zasevki v drugih organih. Zato poziv k rednim pregledom, odzivu na vabilo in cepljenju.
Leta 1961 je za rakom materničnega vratu v Sloveniji na novo zbolelo 238 žensk, v letu 2017 pa le 86. V vmesnem času smo v Sloveniji na nacionalnem nivoju uredili in uvedli redne preventivne brise materničnega vratu in program ZORA.
Kaj je rak materničnega vratu?
Rak materničnega vratu je posledica okužbe s HPV, ki lahko pri majhnem deležu okuženih žensk, ki imajo hkrati še druge, ne povsem znane dejavnike tveganja, povzroči spremembo zdravih celic v rakave. Te celične spremembe potekajo počasi in postopno več let. V tem obdobju se zdrave celice najprej spremenijo v predrakave, ki imajo že nekatere rakave lastnosti, vendar se ne delijo nenadzorovano, ne rastejo invazivno in ne zasevajo. Iz njih se, če jih ne zdravimo, postopno razvije rak. Ginekolog lahko s testom PAP (brisom materničnega vratu) predrakave celice odkrije in pravočasno zdravi.
POZIV ŽENSKAM:
Ženske med 20. in 64. letom naj se redno udeležujejo presejalnih pregledov ZORA pri osebnem ginekologu vsaka tri leta.
Prav tako velja poziv k odločitvi za cepljenje proti HPV.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.