Deksametazon je del največjega svetovnega poskusnega testiranja obstoječih načinov zdravljenja, da bi ugotovili, ali delujejo tudi na koronavirus. Zdravilo, ki ga izdeluje tudi novomeška Krka, naj bi kar za tretjino zmanjšalo smrtnost pri bolnikih na ventilatorjih. Za tiste, ki potrebujejo kisik, je deksametazon smrtnost zmanjšal za petino. Če bi zdravilo uporabljali za zdravljenje bolnikov v Veliki Britaniji od začetka pandemije, bi lahko rešili do 5000 življenj, trdijo raziskovalci.
Približno 19 od 20 bolnikov s koronavirusom okreva, ne da bi jih sprejeli v bolnišnico, piše BBC. Med tistimi, ki so sprejeti v bolnišnico, jih večina tudi okreva, nekateri pa bodo morda potrebovali kisik ali mehansko ventilacijo. To so bolniki z visokim tveganjem, za katere deksametazon po mnenju študije pomaga.
Zdravilo se že uporablja za zmanjšanje vnetij za številne druge bolezni, učinkovitost pa je povezana s tem, da telo pravzaprav zaščiti pred seboj in pretirano reakcijo zaradi bolezni covid-19. Ta prekomerna reakcija se imenuje citokinska nevihta in je lahko smrtonosna. V preskušanju, ki ga je vodila ekipa z univerze v Oxfordu, je približno 2000 bolnikov v bolnišnici dobilo deksametazon in so jih primerjali z več kot 4000, ki zdravila niso prejeli.
Za paciente na ventilatorjih se je tveganje za smrt zmanjšalo s 40 na 28 odstotkov. Za bolnike, ki so na kisiku, je tveganje smrti zmanjšalo s 25 na 20 odstotkov. Glavni preiskovalec profesor Peter Horby je dejal: "To je edino zdravilo doslej, za katero je bilo dokazano, da zmanjšuje smrtnost - in ga znatno zmanjšuje. To je velik preboj." Glavni raziskovalec Martin Landray pravi, da izsledki kažejo, da bi lahko vsakemu osmemu bolniku, ki se zdravi na ventilatorjih, rešili eno življenje. Za tiste, ki se zdravijo s kisikom, pa eno življenje za približno vsakih 20 do 25 zdravljenih z zdravilom.
"Obstaja jasna korist. Zdravljenje z deksametazonom traja do 10 dni in stane približno 6 evrov na bolnika. Torej v bistvu stane 42 evrov, da reši eno življenje. To je zdravilo, ki je na voljo po vsem svetu," je še povedal za BBC. Profesor Landray je dejal, da je treba bolnišničnim bolnikom, če je to primerno, zdravilo dati takoj, vendar ga ljudje ne smejo jemati sami.
Zdi se namreč, da deksametazon ne pomaga ljudem z blažjimi simptomi oziroma tistim, ki ne potrebujejo pomoči pri dihanju. Študija je sicer trajala od marca. Vključevala pa je še zdravilo proti malariji hidroksiklorokin, ki so ga nato odstranili zaradi pomislekov, da povečuje smrtne žrtve in težave s srcem.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.