V petek so inženirji v vesoljskem centru Kennedy na Floridi med dva manjša dela postavili 65 metrov dolgo jedro rakete ter tako prvič sestavili vse tri ključne elemente rakete Space Launch System (SLS). Nasa načrtuje, da bo raketo SLS na prvi polet izstrelila še tekom letošnjega leta, poroča BBC.
Med misijo Artemis-1 bo SLS proti Luni odpeljala Orion – ameriško vozilo za posadko naslednje generacije. Vendar pa tokrat na krovu ne bo nobenega astronavta. Še preden bodo leta 2023 na raketo stopili ljudje, jo želijo inženirji skozi več korakov preizkusiti.
SLS je sestavljena iz velikega jedrnega dela, v katerem so pogonski rezervoarji in štirje močni motorji. V petek in soboto so ekipe v vesoljskem centru Kennedy z dvigalom dvignile jedro, ga prenesle iz vodoravnega v navpični položaj in nato spustile na konstrukcijo, ki jo imenujejo lansirnik, med dva ojačevalnika, ki sta dolga 54 metrov. Vsi trije deli rakete so višji od Kipa svobode.
Že novembra lani so inženirji začeli ojačevalnike nalagati na mobilni lansirnik. Medtem ko se je to dogajalo, je bil osrednji del pritrjen na testno stojalo v Misisipiju, kjer je potekal obsežen program ocenjevanja Green Run. Na zadnjem in najpomembnejšem preizkusu, ki so ga izvedli v marcu, so za približno osem minut uspešno zagnali motorje v osrednjem delu. Toliko časa SLS tudi potrebuje, da se s tal izstreli v vesolje. Kasneje so jedro odpeljali v vesoljski center Kennedy.
Misija Artemis-3 bo prva misija izkrcanja ljudi na Luni po misiji Apollo 17, ki se je zgodila leta 1972. Izstrelitev misije načrtujejo v naslednjih nekaj letih. Nasa pa je pred kratkim že oddala naročilo za gradnjo nove generacije plovil, ki bi pristala na Luni.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.