"Vztrajnost je doslej najambicioznejša Nasina misija na Marsu. Usmerjena je v ugotavljanje, ali je v preteklosti na tem planetu že bilo življenje," je dejal Thomas Zurbuchen, administrator direktorata za znanstvene misije na sedežu Nase v Washingtonu. "Da bi odgovorili na to vprašanje, bo imela pristajalna ekipa polne roke dela, da nas pripelje do kraterja Jezero – najzahtevnejšega terena za pristanek doslej."
Jezero – krater, ki je dobil ime po bosanskem kraju – je kotlina, za katero znanstveniki verjamejo, da se je v njej včasih nahajalo jezero, v katerega je tekla starodavna reka ter nalagala usedline. Znanstveniki menijo, da so se v okolju kraterja verjetno ohranili znaki življenja. V kraterju so tudi strme pečine in peščene sipine.
Pristanek na Marsu je sicer zaradi tega izredno težaven, saj je bilo do sedaj uspešnih le 50 odstotkov poskusov pristankov. "Misija Vztrajnost je svoje načrte gradila na izkušnjah preteklih misij, hkrati pa uporablja nove tehnologije, ki vesoljskim plovilom omogočajo natančnejše pristajanje in se izognejo nevarnostim," so zapisali pri Nasi.
Pristanek boste lahko tudi spremljali v živo na spletni strani Nase, s pričetkom prenosa v četrtek ob 20. uri po srednjeevropskem času. Rover Vztrajnost naj bi v skladu z načrti na Rdečem planetu pristal nekaj minut pred 22. uro. Pri Nasi ob tem opozarjajo na možne časovne odklone, saj na pristanek vplivajo številni dejavniki, vključno z Marsovo atmosfero.
Rover sicer lahko varno pristane na Marsu brez komunikacije z Zemljo. "Vztrajnost ima vnaprej programirana navodila za pristanek in veliko avtonomijo," glede pristanka navajajo v vesoljski agenciji.
Ob dotiku s površjem bo ena od prvih dejavnosti Vztrajnosti fotografiranje svojega 'novega doma' in pošiljanje fotografij nazaj na Zemljo. V naslednjih dneh bodo inženirji preverili tudi delovanje roverja in postavili jambor za daljinsko zaznavanje. S tem bo rover lahko posnel več slik. Ekipa strokovnjakov bo nato več kot mesec dni pregledovala rover in v njegov sistem naložila novo letalsko programsko opremo, ki bo ključna pri iskanju sledi starodavnega življenja na Marsu.
Rover bo nato preučeval geologijo planeta in zgodovino njegovega podnebja, hkrati pa gre za prvo misijo, ki bo zbrala ter shranila kamnine in usedline za kasnejšo vrnitev na Zemljo, za katero naj bi poskrbele odprave v prihodnosti.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.