Mike Pence se je v govoru v Kennedyjevem vesoljskem centru spomnil tudi zadnjega od 12 astronavtov, ki so hodili po Luni. Gene Cernan je bil poveljnik misije Apollo 17, zadnji sprehod pa je opravil 14. decembra 1972. Pence je dejal, da si je Cernan do smrti prizadeval, da bi se Američani vrnili na Luno, zdaj pa bo Amerika z misijo Artemis vendarle izpolnila njegovo željo.
Trenutno ima Nasa v svojih vrstah 47 aktivnih astronavtov, od katerih jih je v vesolje odšla zgolj polovica. Imenovanih 18 bo imelo posebno čast, saj bodo del ekipe, ki se bo na Luno vrnila predvidoma leta 2024.
Ekipa astronavtov prihaja iz zelo različnih okolij, obvlada različna strokovna področja in ima zelo pester nabor izkušenj. Program Artemida bo ZDA stal kar 22 milijard evrov, pri čemer gre več kot polovica zneska za razvoj pristajalnega modula.
Dva od astronavtov, ki sta bila izbrana v program Artemis, sta trenutno v vesolju na Mednarodni vesoljski postaji (ISS). To sta Kate Rubins in Victor Glover. Poleg njiju sta med izbrano osemnajsterico še udeleženki prvega povsem ženskega vesoljskega sprehoda – Christina Hammock Koch in Jessica Meir, izkušnje s poleti z raketoplanom pa imata še Joe Acaba in Stephanie Wilson.
Ostala imena so še: Scott Tingle, Kjell Lindgren, Anne McClain (vsi trije že izkušeni astronavti), prvič pa pot v vesolje čaka Matthewa Dominicka, Raja Charija, Woodyja Hoburga, Nicole Mann, Jonnyja Kima, Kaylo Barron, Franka Rubia, Jasmin Moghbeli in Jessico Watkins.
Prvi polet, ki je predviden novembra prihodnje leto, bo brez posadke. Drugi polet pa je načrtovan za leto 2024 s pristankom na Luni, kjer naj bi astronavta – načrtovan je par, s čimer bi dosegli nov mejnik, tj. prva ženska na Luni – ostala teden dni.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.