Združenje bank Slovenije opozarja pred novo obliko poskusa prevare oziroma goljufije s kreditnimi karticami. Neznana oseba pokliče stranko banke ali hranilnice in se predstavi kot zaposleni na oddelki pri VISA ali MasterCard kartični shemi.
Klicatelj že razpolaga z nekaterimi osnovnimi podatki o stranki, največkrat z njenim imenom in priimkom, naslovom in delom podatkov s kreditne kartice. Nepridiprav nato stranko opozori, da je bila njena kartica uporabljena za nakup. Če imetnik kartice to potrdi, klicatelj vpraša, če je bil nakup opravljen v v določeni trgovini. Stranka običajno odgovori z ne. Prevarant nato stranki "pojasni", da želi od nje številko z zadnje strani kreditne kartice (CVC ali CVV števillko), ki se uporablja izključno za nakupe preko spleta, da bi tako dokazala, da je resnično pravi imetnik kartice.
Neznana oseba stranki dodatno pojasni, da potrebuje te podatke kot dokaz, da kartica ni bila izgubljena ali ukradena. Po pridobitvi potrebnih podatkov za izvedbo plačila preko interneta se nato v nadaljevanju res lahko zgodijo dejanske zlorabe strankinega računa.
Združenje bank Slovenije zato opozarja vse imetnike plačilnih in kreditnih kartic na posebno previdnost in pravilno uporabo ter nadvse skrbno ravnanje s podatki. Velja namreč, da imetniki kartic svojih podatkov nikoli nikomur ne posredujejo preko elektronske pošte oziroma po telefonu. Združenje priporoča, da stranke pri uporabi plačilnih kartic dosledno upoštevajo pravila varne uporabe plačilnih kartic, saj se lahko s previdnim ter odgovornim ravnanjem izognejo prevaram in morebitni škodi.
Ukrepi za čim boljšo zaščito
S kartico ravnajte skrbo, takoj ob prejemu jo podpišite.
PIN številko in geslo si zapomnite in ju ne pišite na papir.
Ne nasedajte elektronskim, telefonskim in drugim sporočilom, četudi navidezno prihajajo od vaše banke ali hranilnice. Vklopite si prejemanje varnostnih SMS sporoči o plačilih ali dvigih gotovine.
Redno spremljajte transakcije s plačilno kartico.
Pri plačevanju kartice ne izpustite iz oči.
Ko vnašate PIN številko, pazite, da vnosa nihče ne vidi.
Bodite pazljivi na e-sporočila, ki jih niste zahtevali ali iskali, ali na klice pri katerih vas sprašujejo po osebnih podatkih in med njimi po številkah plačilnih kartic.
Na spletnih straneh ne vpisujte številke plačilne kartice povsod, kjer jo od vas zahtevajo, temveč le takrat, ko ste se odločili za nakup in dejansko želite plačati s plačilno kartico.
Med uporabo bančnega avtomata ne sme nihče videti vaše PIN številke.
Plačilno kartico uporabljajte na tistih avtomatih, ki stojijo na obljudenem in dobro osvetljenem mestu.
Če potujete v tujino, je dobro razpolagati z več različnimi plačilnimi karticami, različnih blagovnih znamk in kartičnih sistemov.
V gneči imejte torbico, denarnico ali mobilno napravo tesno ob sebi.
Če se kraja ali zloraba vendarle zgodi ...
Obvezno si zapišite telefonsko številko, ki je zapisana na hrbtni strani plačilne kartice in na katero lahko pokličete 24 ur na dan 365 dni v letu in takoj prijavite izgubo, krajo ali težave z vašo plačilno kartico.
Prijavo preklica, izgube ali kraje plačilne kartice ali mobilne naprave opravite takoj, ko jo zaznate. Le tako bo vaša plačilna kartica oz. mobilna naprava čim hitreje blokirana, s čimer boste zmanjali možnost zlorabe in omejili višino finančne izgube.
V primeru izgube, kraje plačilne kartice ali mobilne naprave skrbno pregledujte promet na računu, da boste na banki ali hranilnici lahko pravočasno oddali reklamacijo za transakcijo, ki je niste opravili sami. Sum kraje plačilne kartice obvezno prijavite tudi najbližji policijski postaji. Enako storite tudi, če ste v tujini.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.